Pse është e rëndësishme të bëjmë një shëtitje të shkurtër pas çdo vakti?

Këshilla mjekësore

Pse është e rëndësishme të bëjmë një shëtitje të shkurtër pas çdo vakti?

Më: 21 prill 2023 Në ora: 00:55
Foto ilustrim

Një shëtitje e shkurtër pas një vakti prej vetëm dy minutash mund të ndihmojë në uljen e nivelit të glukozës në gjak dhe në këtë mënyrë të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2.

Studimi i kryer në Irlandë zbuloi gjithashtu se koha më e mirë për të bërë një shëtitje është midis 60 dhe 90 minuta pas ngrënies.

Gjatë kësaj periudhe, niveli i glukozës në gjak është në nivelin e tij maksimal. Përveç kësaj, ky kërkim ka treguar gjithashtu se një shëtitje pas një vakti siguron përfitime shtesë, veçanërisht nëse është më e gjatë.

Pikërisht, pas një vakti, glukoza lëshohet në gjak, gjë që sjell një rritje të lehtë të nivelit të saj në gjak. Ndonëse spirantet e vogla nuk janë anormale, mbajtja e niveleve normale të glukozës është thelbësore në administrimin e diabetit dhe muskujt janë ata që thithin glukozën e tepërt nga gjaku.

Një shëtitje pas ngrënies ka shumë dobi. Pavarësisht nëse keni tension të lartë apo diabet, një shëtitje e shkurtër pas një vakti do të përmirësojë shëndetin tuaj të përgjithshëm:

-rregullim i funksionit të zorrëve

– optimizimin e sistemit limfatik

– përmirësimin e qarkullimit

– duke liruar “hormonin e lumturisë”.

Është e rëndësishme që ecja të jetë e rehatshme për ty dhe të bëhet aktiviteti yt i preferuar, e madje edhe të kalosh kohën e lirë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat