E keni të vështirë të përballeni me stresin? Nutricionistët sugjerojnë tre këshilla

Këshilla mjekësore

E keni të vështirë të përballeni me stresin? Nutricionistët sugjerojnë tre këshilla

Më: 29 prill 2023 Në ora: 08:33
Foto ilustrim

Çdo ditë, ne përpiqemi më të mirën për të përballuar një sërë faktorësh stresues dhe për të menaxhuar jetën tonë. Por të jetosh vazhdimisht një jetë stresuese mund të ketë efekte të dëmshme në trupin tuaj.

Sipas nutricionistëve, ndërkohë që stresi është pjesë e jetës së përditshme të një personi, “kur një stresor është negativ dhe nuk mund të luftohet ose shmanget – si pushimet nga puna ose kriza mjekësore e një të dashur – ose kur përvoja e stresit bëhet kronike, përgjigjet tona biologjike ndaj stresit mund të dëmtojnë shëndetin tonë fizik dhe mendor.”

Sistemi nervor qendror çliron adrenalinën dhe kortizolin në përgjigje të stresorëve, gjë që ndikon në sistemin tretës dhe gjithashtu çon në ndryshime të tjera fiziologjike. Lëshimi i kortizolit, i shoqëruar me stresin e zgjatur, mund të çojë në dëshirat për yndyrë dhe sheqer. Kënaqja e këtyre dëshirave mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Së pari, ata rekomanduan konsumimin e ushqimeve të pasura me lëndë ushqyese në vend të indulgjencave të ëmbla. Ushqimet me pak karbohidrate si frutat, perimet, drithërat, qumështi, peshku, mishi pa dhjamë, fasulet, bizelet, vezët, arrat dhe farat janë opsione të mira për t’u shtuar në dietën tuaj. Njerëzit duhet të kalojnë në çajra bimor dhe të reduktojnë marrjen e kafeinës.

Rritjen e marrjes së mineraleve dhe elektroliteve. Ushqimet që janë të pasura me kalcium, magnez, kalium dhe natrium do të ndihmojnë në këtë përpjekje. Sipas nutricionistëve, kur njerëzit janë të stresuar, ata kanë tendencë të dëshirojnë më pak proteina. Megjithatë, ata duhet të sigurohen që të shtojnë pak proteina në dietën e tyre dhe jo ta eliminojnë plotësisht atë.

Nutricionistët shtojnë se: “Stresi është i pashmangshëm.” Ata sugjerojnë që gjatë situatave stresuese, duhet të mbani mend të merrni frymë. Kjo do të ndihmojë sistemin nervor të kthehet në funksionimin e tij origjinal.

Një tjetër mekanizëm efektiv përballues që mund të ndihmojë shëndetin tuaj të heqë dorë nga çdo prirje perfeksioniste. Ndërsa çdo person e trajton stresin ndryshe, ndjekja e këtyre këshillave të thjeshta mund t’ju ndihmojë të përmirësoni shëndetin tuaj.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat