Mjekët tregojnë se a duhet të hiqen qimet në pjesët intime

Këshilla mjekësore

Mjekët tregojnë se a duhet të hiqen qimet në pjesët intime

Më: 30 prill 2023 Në ora: 22:28
Foto ilustrim

Mjekët kanë këshilluar që ta mendoni mirë heqjen e qimeve në pjesën e poshtme, sepse sipas tyre, heqja e këtyre qimeve lidhet me shëndetin e zorrës së trashë.

Sipas tyre lëkura përmban folikulat e qimeve dje gjëndra apokrine, të cilat sekretojnë një substancë vajore.

Ata kanë bërë të ditur se gypi i fundit i tufave mund të bllokojë këto sekrecione vajore për ta mbajtur plasaritjen tuaj të lubrifikuar mirë.

Ky lubrifikimi, sipas tyre, mund të ndihmojë në zvogëlimin e acarimit dhe skuqjes dhe ka edhe një arsye më shumë pse mund të dëshironi që qimet tuaja të bllokojnë ato sekrecione yndyrore.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat