Varësia nga telefonat celularë: Si ndikon tek ju dhe çfarë mund të bëni?

Këshilla mjekësore

Varësia nga telefonat celularë: Si ndikon tek ju dhe çfarë mund të bëni?

Më: 1 maj 2023 Në ora: 15:07
Foto ilustrim

Varësia nga celulari mund të ndikojë në aftësinë tuaj për të menduar. Në fakt, kjo pajisje që përdorni dhe e shikoni pothuajse çdo dhjetë minuta mund të veprojë në mënyrën e një droge, duke ulur vlerën e përforcuesve të tjerë dhe duke ngadalësuar të menduarit tuaj.

Varësia nga celulari ose nomofobia

Termi nomofobi rrjedh nga mosfobia e telefonit celular.  Nomofobia është frika e paarsyeshme e të qenit jashtë linje ose frika obsesive për të mos qenë të arritshëm në celularin tuaj. Quhet ankthi i shkëputjes.

Telefoni juaj celular shpesh vepron si një shpërqendrim. Megjithatë, kur kjo fillon të pengojë performancën tuaj, mund t’ju shkaktojë vuajtje intensive. Në këtë rast, është një dukuri shumë më serioze. Në fakt, ndoshta do të keni nevojë për ndihmë profesionale.

Simptomat

Shumë njerëz vuajnë nga ankthi dhe sulmet e panikut kur nuk janë në gjendje të përdorin celularin e tyre sepse bateria ka mbaruar ose e kanë lënë pas. Këto lloj sjelljesh janë më të përhapura tek nxënësit e shkollave të mesme dhe të kolegjit.

Nomofobia është klasifikuar nga psikiatër si një fobi e vërtetë dhe varësia nga celulari është lidhur me çrregullimin e ankthit social. Simptoma të tjera të kësaj varësie reflektohen në reagimet fizike të individëve që e gjejnë veten pa celularët e tyre.

Ankthi.

Çrregullime të frymëmarrjes.

Dridhje dhe spazma.

Djersitje.

Agjitacion.

Çorientimi.

Takikardi.

Hulumtimet psikologjike kanë zbuluar se njerëzit më të zgjuar kanë tendencë të përdorin më rrallë funksionin e kërkimit në smartfonët e tyre. Megjithatë, mendimtarët intuitivë, të cilët priren të jenë më pak inteligjentë, janë më të prirur për të kërkuar informacion në telefonat e tyre celularë.

Këshilla për tu larguar nga ai:

Duke përdorur telefonin tuaj celular me mençuri

Një telefon celular është praktikisht i domosdoshëm në shumë fusha të jetës suaj, prandaj janë të vështira për t’u shmangur. Megjithatë, ndjekja e disa këshillave të thjeshta do t’ju ndihmojë të përdorni me mençuri telefonin tuaj celular.

Aktivizoni modalitetin e aeroplanit nëse dëshironi të vendosni orën e ziles celulare.

Fshini aplikacionet që nuk i përdorni kurrë.

Çaktivizo njoftimet e aplikacioneve me informacion shpenzues nga ekrani bazë. Mund t’i konsultoni gjithmonë kur keni pak kohë të lirë.

Mos e përdorni celularin në mëngjes. Kjo sjellje shumë lehtë mund të bëhet automatike. Në vend të kësaj, drejtohuni drejt dushit dhe përgatituni për ditën tuaj sapo të ngriheni.

Vendosni një kohë të saktë për një telefonatë dhe mos prisni një pasdite të tërë për të.

Gjatë orarit të punës, përdorni pajisjen e postës elektronike në kompjuterin tuaj.

Ndiqni kohën që kaloni duke parë ekranin përmes aplikacioneve të krijuara për këtë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat