Si ndikon dielli në shëndetin e syve të fëmijëve dhe të rriturve

Këshilla mjekësore

Si ndikon dielli në shëndetin e syve të fëmijëve dhe të rriturve

Më: 7 maj 2023 Në ora: 21:56
Foto ilustrim

Rrezet UV dëmtojnë pothuajse çdo pjesë të syrit tuaj, nga kornea e pastër në pjesën e përparme deri te retina e ndjeshme ndaj dritës në pjesën e pasme, si dhe qepallat delikate dhe lëkurën që rrethon sytë. Nuk ka rëndësi nëse është me re, shi, mjegull apo edhe borë – dielli ende prodhon rreze UV ​​dhe këto rreze mund të depërtojnë në mbulesën e reve.Përveç “përshpejtimit” të plakjes së syrit dhe strukturave të tij, ekspozimi i tepërt ndaj rrezatimit UV rrit rrezikun e disa sëmundjeve të syrit dhe problemeve të shikimit.

Një nga mënyrat më të mira për të parandaluar dëmtimin e syve nga dielli është të shmangni qëndrimin jashtë mes orës 10:00-16:00, kur rrezet UV janë në kulmin e tyre.

Sigurisht, kjo nuk është gjithmonë e mundur, prandaj është shumë e rëndësishme të ndërmerrni hapa shtesë për të mbrojtur sytë ndërsa jeni jashtë.

Syzet e diellit janë sigurisht linja e parë e mbrojtjes. Vishni ato kudo që të jeni jashtë. Zgjidhni syze me korniza të mëdha, stile ideale që mbështillen rreth syve për të parandaluar që rrezet UV të depërtojnë në anët e syzeve. Sigurohuni që syzet e diellit që zgjidhni ofrojnë 100% mbrojtje nga rrezet ultraviolet. Kombinoni syzet tuaja me një kapelë me buzë të gjerë.

Prandaj, duhet të mbroni edhe sytë e fëmijëve tuaj gjatë gjithë vitit, me syze dielli përkatëse . Nxënësit e fëmijëve të vegjël dhe adoleshentëve janë shumë më të rrezikuar nga rrezet ultravjollcë të diellit sesa të rriturit.

Fëmijët janë edhe më të rrezikuar, pasi retina e të miturve thith 70% më shumë dritë se ajo e të rriturve.

Në të njëjtën kohë, sytë me ngjyrë të hapur janë edhe më të ndjeshëm, pasi bebëzat e tyre kanë më pak pigment.

Mos harroni se edhe nëse përdorni lentet e kontaktit, përsëri duhet të mbani syze dielli, edhe nëse lentet ofrojnë një mbrojtje ndaj rrezeve ultraviolet.

Cilat janë grupet më të cenueshme ndaj rrezatimit UV?

-Fëmijët, sepse kanë një bebëzë me diametër më të madh dhe një lente më të qartë.

– Ata që i janë nënshtruar operacionit refraktiv.

– Ata që kanë katarakt ose i janë nënshtruar operacionit të kataraktit.

-Ata me glaukoma, retinopati diabetike, degjenerim makular, aniridia, alfizëm, retinitis pigmentoza, afakia dhe fotofobi.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat