Si ta menaxhoni "tinnitusin", ose atë zhurmën e çuditshme në veshët tuaj

Këshilla mjekësore

Si ta menaxhoni "tinnitusin", ose atë zhurmën e çuditshme në veshët tuaj

Më: 19 gusht 2023 Në ora: 20:18
Foto ilustrim

Nëse keni marrë pjesë në koncerte ose keni shkuar në klube me muzikë të lartë, vetëm për t’u kthyer në shtëpi dhe për të zbuluar se ka një zhurmë të çuditshme në veshët tuaj, e cila vazhdon për intervale të gjata, ka të ngjarë të keni tringëllimë në veshë, ose “tinnitus”.

Dr Manu S Babu, Asistent Profesor dhe Konsulent ORL në DPU “Private Super Specialty” në Pune të Indisë, tha se tringëllima në veshë është një gjendje e zakonshme dhe shpesh shqetësuese e karakterizuar nga perceptimi i zërit në mungesë të ndonjë stimuli të jashtëm.

Dr Manu S Babu, thotë ai, prek miliona njerëz në mbarë botën, duke shkaktuar shqetësim të konsiderueshëm dhe shqetësim emocional.

“I përcaktuar si perceptim i tingullit, të tilla si zilja, gumëzhima, fërshëllima ose klikimi, në njërin ose të dy veshët ose në kokë, ai mund të jetë subjektiv, ku vetëm personi i prekur mund të dëgjojë tingullin, ose objektiv, ku tingulli mund të dëgjohet si nga individi ashtu edhe nga një vëzhgues i jashtëm”, tha Dr Babu, raporton “The Indian Express”.

Cilat janë simptomat e tringëllimës në veshë?

Sipas Dr Babu, simptomat mund të ndryshojnë në intensitet dhe mund të përfshijnë:

Tingujt e ziles, gumëzhimës, fërshëllimës ose klikimit në veshë ose në kokë.

Perceptimi i tingullit që mund të jetë konstant ose me ndërprerje.

Modele të shqetësimeve në gjumë, vështirësi në përqendrim dhe rritje të niveleve të stresit.

Ndikimi në cilësinë e jetës, performancën e punës dhe mirëqenien mendore.

Si mund ta menaxhoni?

Edhe pse nuk ka një kurë të njohur për tringëllimën në veshë, strategjitë e menaxhimit synojnë të reduktojnë ndikimin e perceptuar dhe të përmirësojnë cilësinë e jetës së individit, shpjegoi Dr Babu. Disa qasje të përdorura zakonisht përfshijnë:

Identifikimi dhe trajtimi i shkaqeve themelore: Trajtimi i çdo gjendjeje themelore mjekësore ose otoologjike, të tilla si impaktimi i dyllit të veshit ose çrregullimet e TMJ-së, mund të sigurojë lehtësim nga simptomat e tringëllimës në veshë.

Terapia e zërit: Zhurma e sfondit ose pasurimi i zërit mund të përdoret për të shpërqendruar individin nga perceptimi i tringëllimës në veshë. Kjo mund të arrihet përmes përdorimit të makinerive të tingullit mjedisor, tifozëve ose muzikës së nivelit të ulët.

Terapia konjitive e sjelljes (CBT): Teknikat CBT mund t’i ndihmojnë individët të riformulojnë mendimet dhe emocionet e tyre që lidhen me tringëllimat në veshë, duke reduktuar shqetësimin dhe duke promovuar mekanizmat e përballimit.

Teknikat e relaksimit: Stresi dhe ankthi mund të përkeqësojnë simptomat e tringëllimës në veshë. Praktikat si frymëmarrja e thellë, joga, meditimi dhe relaksimi progresiv i muskujve mund të ndihmojnë në menaxhimin e stresit dhe përmirësimin e mirëqenies së përgjithshme.

Terapia akustike: Terapia akustike, e njohur gjithashtu si terapi e bazuar në zë, përfshin përdorimin e pajisjeve të specializuara që japin stimuj terapeutikë të zërit për të lehtësuar simptomat e tringëllimës në veshë. Këto pajisje mund të përfshijnë aparate dëgjimi, gjeneratorë tingulli ose pajisje të kombinuara që integrojnë të dyja funksionet.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat