Tharje vaginale: çfarë është dhe si mund ta trajtojmë atë?

Këshilla mjekësore

Tharje vaginale: çfarë është dhe si mund ta trajtojmë atë?

Më: 1 tetor 2023 Në ora: 10:42
Foto ilustrim

Tharja vaginale është një problem shumë i zakonshëm, edhe pse tregohet shumë pak për të. Lajmi i mirë është se ka disa gjëra që mund të bëni për të lehtësuar sikletin tuaj.

Nëse thatësia juaj është e lidhur me zhytjet e estrogjenit që ndodhin gjatë perimenopauzës ose periudhës pas lindjes, duhet të flisni me gjinekologun tuaj për estrogjenin vaginal. Kjo mund të jetë një pllakë ose krem për t’u vendosur në vulvë dhe brenda vaginës.

Kur bëhet fjalë për seksin, medikamentet mund të përdoren para dhe gjatë seksit për të lehtësuar tharjen. Kjo do të ndihmojë që ekuilibri bakterial natyror i vaginës të mos prishet dhe do të ndihmojë në zvogëlimin e gjasave të zhvillimit të kushteve të tilla si mushka dhe vaginoza.

Vetëm të jetë i vetëdijshëm se cili produkt ju merrni. Gjëja më e rëndësishme është se lubrifikanti nuk irriton lëkurën më të thatë, gjë që disa nga ato gjenerike mund ta bëjnë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat