Truket që do t’ju ndihmojnë të liroheni nga kapsllëku

Këshilla mjekësore

Truket që do t’ju ndihmojnë të liroheni nga kapsllëku

Më: 14 tetor 2023 Në ora: 16:50
Foto ilustrim

Pa dyshim, pamundësia për të zbrazur zorrët është një nga ndjenjat më të pakëndshme që mund të përjetojmë

Sipas Klinikës Cleveland, kapsllëku ndodh më shpesh “për shkak të ndryshimeve në dietë ose rutinë ose për shkak të marrjes së pamjaftueshme të fibrave”.

Natyrisht, nëse problemi është jashtëzakonisht i dhimbshëm ose i vazhdueshëm, duhet të bëni një vizite te mjeku juaj. Por nëse jeni duke kërkuar një lehtësim të shpejtë, një mjek i shëndetit të zorrëve zbulon tri gjëra që “do t’ju dërgojnë direkt në tualet”, shkruan Best Life

Fiqtë

Në kanalin e saj të njohur TikTok, mjekja e mjekësisë natyrore Janine Bowring thekson se fiqtë janë një zgjedhje e shkëlqyer për stimulimin e lëvizjeve të zorrëve, sepse janë të pasur me fibra.

Fibrat ndihmojnë te kapsllëku, sepse “rrisin peshën dhe madhësinë e jashtëqitjes dhe e zbusin atë, sipas klinikës Mayo.

“Është më e lehtë të nxjerrësh jashtëqitjen e plotë”, thotë ajo.

Ushqime të tjera të pasura me fibra të rekomanduara nga Klinika e Cleveland janë kumbullat, krundet e grurit, portokajtë, ananasi, manaferrat, mango, avokado dhe papaja.

Hidratimi

“Për të mbajtur zorrët në formë të mirë, është e rëndësishme të qëndroni të hidratuar siç duhet me ujë të cilësisë së mirë”, thotë Bowring. Kur nuk pini mjaft lëngje, jashtëqitja juaj mund të bëhet e thatë dhe e fortë, duke e bërë më të vështirë kalimin.

Sipas Akademive Kombëtare Amerikane të Shkencave, Inxhinierisë dhe Mjekësisë, siç citohet nga Klinika Mayo, burrat duhet të konsumojnë afërsisht 15.5 gota lëngje në ditë, ndërsa gratë duhet të konsumojnë 11.5 gota. “Përafërsisht 20 për qind e marrjes ditore të lëngjeve zakonisht vjen nga ushqimi dhe pjesa tjetër nga pijet”, shpjegojnë ekspertët.

Gjithashtu, sipas klinikës Cleveland, shmangni pijet që dehidratojnë trupin, të tilla si pijet me kafeinë, pijet e gazuara me sheqer dhe alkoolin.

Vaji i ullirit në kafe

Kafeja është e njohur shpesh sepse stimulon lëvizjen e zorrëve dhe këtë e vërtetojnë kërkimet shkencore, duke përfshirë një studim të vitit 2022 të botuar në revistën “Nutrients” që raporton se kafeja gjithashtu stimulon sekretimin e lëngjeve gastrike dhe të zorrëve. Por Bowring ka një truk për ta bërë atë edhe më efektiv: shtoni vaj ulliri në filxhanin tuaj të mëngjesit.

Një studim i vitit 2021 i botuar në Journal of Pediatric Surgery zbuloi se vaji i ullirit ishte efektiv në lehtësimin e kapsllëkut dhe në një video të veçantë të TikTok, Bowring citon një studim tjetër që zbuloi se “gratë që shtuan vetëm një lugë vaj ulliri në vajrat e tyre të mëngjesit përjetuan më shumë humbje yndyre dhe një rënie të ndjeshme të presionit të gjakut në krahasim me ata që nuk e kanë bërë.”

“Ky rezultat i jashtëzakonshëm mund t’i atribuohet pranisë së polifenoleve në vajin e ullirit, të cilat në mënyrë efektive reduktojnë inflamacionin në traktin tretës dhe nxisin rritjen e baktereve të dobishme,” shpjegon ajo.

Për të gjitha këto përfitime, ai sugjeron të shtoni një lugë gjelle vaj ulliri në kafenë tuaj të mëngjesit.

Është e rëndësishme të mbani mend se këto janë sugjerime për ushqime dhe pije që mund të ndihmojnë lëvizjen përmes sistemit të tretjes. Rekomandime të tjera të vetë-kujdesit për kapsllëkun nga Klinika e Cleveland përfshijnë ushtrimet, shmangien e ushqimeve të përpunuara dhe të skuqura dhe ngritjen e këmbëve kur jeni ulur në tualet.

Megjithatë, nëse keni vështirësi të tilla si kapsllëk, diarre ose ndonjë problem tjetër që lidhet me funksionin e zorrëve, hapi juaj i parë duhet të jetë gjithmonë konsultimi me mjekun tuaj. Disa medikamente dhe suplemente mund të shkaktojnë kapsllëk, siç mund të shkaktojnë probleme shëndetësore si sindroma e zorrës së irrituar (IBS) ose diabeti. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat