Këto janë disa mite të shëndetit mendor që duhet t’i dini patjetër, sipas ekspertëve

Këshilla mjekësore

Këto janë disa mite të shëndetit mendor që duhet t’i dini patjetër, sipas ekspertëve

Më: 30 tetor 2023 Në ora: 14:58
Foto ilustrim

Ju e dini shumë mirë se kush jeni. Të paktën, ju e dini emrin tuaj, gjërat që ju pëlqejnë dhe gjërat që nuk ju pëlqejnë. Megjithatë, në fund, ka disa gjëra që ndonjëherë ju bëjnë mjaft kurioz për veten tuaj.

Duke raportuar nga “Science Insider”, disa ekspertë në fushën e psikologjisë kanë zbuluar disa gjëra që shpesh përdoren si mite që lidhen me shëndetin mendor. Pra, kjo i bën njerëzit të nxjerrin përfundime shumë shpejt.

Miti/ Skizofrenia ka shumë personalitete

Mund të keni parë një film të quajtur Split (2016) i cili prezanton një personazh mashkull me shumë personalitete. Në përgjithësi, njerëzit dyshojnë se kjo gjendje përjetohet nga dikush që vuan nga skizofrenia .

Sipas faqes zyrtare të klinikës Mayo, skizofrenia është një çrregullim mendor me simptoma halucinacionesh, deluzione, konfuzion në të menduar dhe ndryshime në sjellje gjatë një periudhe të gjatë kohore. Pra, shpesh ngatërrohet me të pasurit shumë personalitet.

Në fakt, sjellja që mund të tregohet ndryshe është një tendencë për të sëmurët që të pëlqejnë të ndahen nga realiteti. Ose mund të konkludohet se loja me halucinacione.

Miti/ Ndryshimet e humorit do të thotë se jeni bipolar

Kush nuk ka ndier ndryshim në humor? Ndoshta, pikërisht tani, po ndiheni entuziastë për të bërë detyra zyre ose një aktivitet. Megjithatë, mund të ndodhë që disa orë më vonë, humori juaj të prishet dhe të jeni shumë dembel për të vazhduar.

Siç shpjegohet nga një psikologe nga Shtetet e Bashkuara të quajtur Jillian Stile, PhD, çrregullimi bipolar nuk ka të bëjë vetëm me ndryshimin e disponimit , por humor të ngritur ose humor depresiv me cikle ‘episodi maniakësh’ që ndodhin vazhdimisht negativisht.

Miti/ Ankthi ndodh për shkak të stresit

Duket sikur dikush mund të thuhet se gënjen nëse pretendon se nuk është kurrë në ankth. Le të themi, eksperienca e parë kur duhet të bësh një prezantim para publikut. Ose, kur do të përballeni me një provim. Duhet të ndiheni menjëherë në ankth, apo jo?

Nga atje, ju gjithashtu gjykoni se ndjenjat e ankthit që ndodhin janë rezultat i asaj se si ndiheni mjaft të stresuar për jetën. Megjithatë , ju duhet të dini se ankthi dhe stresi janë dy gjëra që janë në të vërtetë të ndryshme në fushën e shëndetit mendor.

Konkretisht, Dr. Laura Goorin shpjegon se ankthi fokusohet në procesin e të menduarit me një tendencë për të imagjinuar të gjitha mundësitë negative. Si të vazhdosh të mendosh për gjërat që lidhen me ‘po sikur’ dhe mund të ndodhin për orë të tëra.

Ndryshe nga ndjenja e stresit. Kjo zakonisht ndodh në çdo aspekt të jetës. Të tilla si stresi për punën, takimi me shefin ose kushtet ekonomike. Megjithatë, nëse ndiheni të stresuar të shoqëruar nga sulme paniku , ky mund të thuhet vetëm se është një reagim ankthi.

Miti/ Trishtimi është i njëjtë me depresionin

Me siguri edhe ju e keni përjetuar trishtimin si të gjithë në përgjithësi. Por, a do të thotë kjo se jeni në depresion? Dr. Laura Goorin shpjegon se trishtimi është pjesë e një emocioni që nuk zgjat përgjithmonë ose mund të zëvendësohet.

Me fjalë të tjera, mund të jeni të trishtuar për diçka, por argëtimi dhe gjëra të tjera të ngjashme mund t’i ndryshojnë ato ndjenja për mirë. Si rezultat, ju harroni trishtimin tuaj. Ndryshe nga depresioni që është të menduarit e thellë të vazhdueshëm.

Kjo do të thotë se një person që është në depresion do të vazhdojë të mendojë për arsyet e trishtimit të tij dhe nuk është e lehtë ta largosh atë nga ato mendime. Si rezultat, depresioni e çon një person në simptoma neurovegjetative , të cilat përfshijnë vështirësi në të ngrënë, gjumi dhe përqendrim në gjëra të tjera.

Pra, tani, ju keni një kuptim më të mirë të skicës reale të çështjeve që lidhen me shëndetin mendor.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat