A mund të shkaktojë kancer përdorimi i tepërt i celularëve? Ja si përgjigjen ekspertët

Këshilla mjekësore

A mund të shkaktojë kancer përdorimi i tepërt i celularëve? Ja si përgjigjen ekspertët

Më: 11 nëntor 2023 Në ora: 14:06
Foto ilustrim

Shumica prej nesh nuk mund ta imagjinojnë jetën tonë pa telefonat tanë celularë në kohët e sotme. Kemi dëgjuar shpesh se rrezatimi i celularit mund të shkaktojë kancer. Sa të vërteta ka në këtë?

Dr Sharad Singh, Shef i Departamentit të Onkologjisë së Rrezatimit tha se përdorimi i telefonave celularë është rritur pas pandemisë Covid-19. Kjo është kryesisht për shkak të mbështetjes në takimet dhe klasat e zmadhimit në internet gjatë bllokimit.

Dr Sharad Singh tha se kanceri shkaktohet nga një lloj rrezatimi i njohur si rrezatim jonizues. Është një lloj rrezatimi që funksionon duke marrë elektrone nga atomet dhe molekulat e substancave të ndryshme, si uji, ajri dhe indet e gjalla. Këto materiale mund të lejojnë rrezatimin jonizues të kalojë nëpër to pa u vënë re. Brenda spektrit elektromagnetik, ai shtrihet në anën e djathtë. Rrezatimi i emetuar nga celularët është shumë më i ulët se rrezatimi jonizues dhe quhet rrezatim jojonizues.

Telefonat celularë lëshojnë rrezatim në rajonin e radiofrekuencave të spektrit elektromagnetik. Të gjitha këto frekuenca janë në pjesën jojonizuese me frekuencë të ulët dhe energji të ulët të spektrit. Ka shumë pak energji për të dëmtuar ADN-në. Kështu, nuk ka asnjë provë shkencore për të vërtetuar se rrezatimi shkakton kancer.

Dr Singh, megjithatë rendit disa rreziqe të tjera shëndetësore nga përdorimi i tepërt i telefonit celular. Sipas tij, përdorimi në rritje i pajisjeve mobile po bën që të dalin në sipërfaqe sëmundjet mendore. Zemërimi dhe nervozizmi janë në rritje në shoqëri. Përveç kësaj, përdorimi i telefonave celularë nga njerëzit deri në orët e vona të natës po ndërhyn në gjumin e tyre pasi rrezatimi blu që lëshojnë telefonat pengon gjumin.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat