Ushtrimet më efektive të frymëmarrjes për të pastruar dhe forcuar mushkëritë tuaja

Këshilla mjekësore

Ushtrimet më efektive të frymëmarrjes për të pastruar dhe forcuar mushkëritë tuaja

Më: 12 nëntor 2023 Në ora: 08:39
Foto ilustrim

Është shumë për të ardhur keq që në dimër, nivelet e smogut dhe ndotjes rriten. Cilësia e dobët e ajrit dhe temperaturat e ftohta mund ta bëjnë ushtrimin në natyrë të vështirë apo edhe të rrezikshëm. Megjithatë, është e rëndësishme të mbani në mend se ju mund të mbani një mënyrë jetese aktive dhe të përmirësoni shëndetin e mushkërive edhe në ambiente të mbyllura.

Ushtrimet aerobike si vrapimi në vend ose çiklizmi duke përdorur një biçikletë të palëvizshme mund të përmirësojnë gjendjen e zemrës dhe mushkërive tuaja, të rrisin forcën muskulare, qëndrueshmërinë dhe aftësinë motorike.

Megjithatë, kur qytetet tuaja po përjetojnë nivele të larta ndotjeje, bien në sy dy ushtrime në ambiente të mbyllura: ushtrimet e frymëmarrjes dhe joga, shkruan Indian Express.

Ushtrime të frymëmarrjes

Ushtrimet e frymëmarrjes janë aq të fuqishme sa mund t’ju ndihmojnë të eliminoni toksinat fiziologjike dhe psikologjike nga trupi dhe mendja. Duke marrë frymë thellë përmes hundës mund të ndihmojë në filtrimin e pluhurit dhe alergeneve, hollimin e sinuseve dhe ngritjen e temperaturës, veçanërisht gjatë stërvitjes.

Rekomandohet gjithashtu “Frymëmarrja e dyfishtë”. Frymëmarrja e dyfishtë oksigjenon gjakun dhe i jep energji trupit, duke tërhequr energjinë kozmike në trup përmes medulla oblongata, ku kafka bashkohet me shtyllën kurrizore.

Joga

Joga është e shkëlqyer për forcimin dhe përkuljen e muskujve të zemrës dhe mushkërive. Asanat që hapin gjoksin si Setu Bandhasana, Ustrasana dhe Tadasana me shtrirje lart janë shumë efektive. Surya Namaskar rekomandohet gjithashtu shumë për përdorimin optimal të mushkërive dhe sistemit të frymëmarrjes, zgjerimin dhe kontraktimin e qeseve të ajrit ose alveolave ​​të mushkërive dhe parandalimin e grumbullimit të mikrobeve dhe sëmundjeve të frymëmarrjes.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat