Si të rrisni kolagjenin në trupin tuaj duke ndryshuar dietën?

Këshilla mjekësore

Si të rrisni kolagjenin në trupin tuaj duke ndryshuar dietën?

Më: 21 nëntor 2023 Në ora: 07:50
Foto ilustrim

Futbollistët ushqehen me kockat e pulës për të ruajtur kolagjenin e tyre, por ka mënyra të tjera për ta shtuar këtë proteinë për lëkurën dhe muskujt tuaj.

Kolagjeni është një nga proteinat më të zakonshme që ekziston në trupin tonë. Ai siguron një kornizë për pothuajse çdo gjë, duke përfshirë lëkurën, flokët, thonjtë, kockat, muskujt, madje edhe dhëmbët dhe sy të shëndetshëm. Me kalimin e moshës, niveli ynë i kolagjenit bie, duke rënë me afërsisht 1.5 për qind në vit si për burrat ashtu edhe për gratë (edhe pse kur gratë hyjnë në menopauzë, nivelet e tyre të kolagjenit bien më shumë). Rënia e niveleve të kolagjenit mund të nënkuptojë gjithçka, nga rrallimi i flokëve dhe lëkura më e rrudhur, te thonjtë e brishtë dhe rikuperimi më i ngadalshëm i muskujve.

Kolagjeni i fortë, jo çuditërisht, shihet si grali i shenjtë i bukurisë, me shumë prej nesh të përgatitur për të bërë përpjekje të mëdha për lëkurë të gjallë dhe një trup të zhdërvjellët. Prandaj lulëzon tregu i suplementeve të kolagjenit. Por disa janë të përgatitur në mënyrë të pashmangshme për të shkuar më tej se të tjerët në kërkimin e tyre për vitalitet.

Terapistja ushqimore Sonia Wahlroos përshëndet marrjen e proteinave nga këmbët e pulës, por thotë: “Edhe pse këmbët e pulës janë të larta në kolagjen, ngrënia e tyre nuk do të thotë se kjo shndërrohet në kolagjen në trup. Sinteza e kolagjenit nuk është në të vërtetë vetëm një çështje e thjeshtë për të ngrënë më shumë proteina ose një produkt që përmban kolagjen, sepse ajo ndahet në aminoacide në stomak. Pra, po, një dietë e lartë në proteina do të kontribuojë në prodhimin e kolagjenit, por për të rritur nivelet e kolagjenit, dieta juaj duhet të jetë gjithashtu e pasur me antioksidantë, veçanërisht vitaminë C, si dhe një gamë të mirë frutash dhe perimesh. Megjithatë, rregullsia është e mirë, ashtu siç është edhe plotësimi në përditshmëri me grupe të caktuara ushqimore.”

Gjëja interesante në lidhje me kolagjenin është se sapo të prodhoni më shumë prej tij, ai shkakton një efekt domino. Sa më shumë kolagjen të keni, aq më shumë trupi është në gjendje të prodhojë. Wahlroos thorë se gjithmonë do të favorizojë ushqimin mbi suplementet, pasi nivelet e përthithjes së lëndëve ushqyese janë gjithmonë më të mira. Shumë nga klientët e saj vendosin t’i marrin ato, por ajo thotë se një dietë e shëndetshme është e para.

Këtu janë 5 mënyra për të rritur nivelet e kolagjenit në mënyrë natyrale:

1.Vitamina C

Farmacisti Pupinder Ghatora dhe themeluesi i suplementeve Ingenious Collagen thotë se një mënyrë natyrale për të rritur kolagjenin është rritja e marrjes ditore të vitaminës C. “Studimet kanë treguar se vitamina C është thelbësore për rimbushjen e kolagjenit dhe për të ndihmuar sistemet tona të koagulimit të gjakut. Përveç frutave agrume, kërkoni ndonjë perime portokalli – kungujt dhe patatet e ëmbla në këtë periudhë të vitit janë burime të mira të vitaminës C.”

2.Lëngë kockore

Një filxhan i përditshëm me lëng mishi kockash mund të jetë një opsion më i shijshëm se këmbët e pulës për të rritur kolagjenin, thotë Wahlroos, duke siguruar që të përfshini edhe vitaminën C në dietën tuaj. “Supa e kockave është natyrisht e lartë në kolagjen. Nuk keni pse të mundoheni ta bëni vetë, pasi ka shumë të mira në raft, por edhe një lëng i thjeshtë i bërë nga një trup i pajetë i pulës, speca, presh, selino dhe karota është efektiv dhe i shijshëm.”

3.Vezë

Wahlroos është gjithashtu një adhuruese e proteinave të vezëve për rritjen e kolagjenit. “Vezët janë një burim i madh i proteinave. Një omëletë me dy vezë me një sallatë me jeshillëqe dhe disa speca është një nga drekat e mia për proteina dhe vitaminë C”, thotë ajo.

4.Shmangni shumë sheqer

Ghatora thotë se është gjithashtu e rëndësishme të shmangni disa ushqime pasi ato shkatërrojnë kolagjenin, sheqeri është një nga shkelësit më të këqij. “Ka dy lloje sheqeri. Ka sheqer fruktozë në fruta dhe perime të freskëta, të cilat janë të lehta për t’u përpunuar nga trupi, dhe më pas është sheqeri i glukozës i njohur edhe si sheqer i rafinuar, i cili mund të jetë më i dëmshëm për trupin. Një studim klinik në 1992 zbuloi se sheqeri i glukozës degradon kolagjenin, duke zvogëluar elasticitetin e tij, duke e bërë kolagjenin më të brishtë, në mënyrë që të humbasë forcën dhe elasticitetin e tij. Për ta thënë troç, sheqeri përshpejton procesin e plakjes. Në një botë ideale, të gjitha nevojat tona për sheqer duhet të plotësohen nga sheqeri fruktozë që gjendet në fruta dhe perime.”

5.Merr me lehtësi alkoolin

Ghatora sugjeron gjithashtu të ecni lehtë me alkoolin. Një studim i Lancet i vitit 1972 zbuloi se konsumimi i alkoolit redukton sintezën e kolagjenit, duke treguar se sa më e lartë të jetë përmbajtja e alkoolit në gjak, aq më i madh është reduktimi i sintezës së kolagjenit. Megjithatë, është gjithashtu e vërtetë që nivelet e larta të kortizolit nga stresi janë gjithashtu të këqija për prodhimin e kolagjenit, kështu që nëse një gotë verë herë pas here ju ndihmon të relaksoheni, atëherë mos u shqetësoni shumë për këtë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat