Kruajtja e gjoksit: Si të shpëtojmë nga një fenomen i pakëndshëm që ndonjëherë tregon kancer?

Këshilla mjekësore

Kruajtja e gjoksit: Si të shpëtojmë nga një fenomen i pakëndshëm që ndonjëherë tregon kancer?

Më: 25 nëntor 2023 Në ora: 18:01
Foto ilustrim

Kruajtja e gjoksit mund të jetë një simptomë e pakëndshme që mund të shfaqet tek gratë e të gjitha brezave. Ajo ndodh shpesh gjatë ushqyerjes me gji, pas shtatzënisë ose kur hyn në menopauzë.

Kruajtja mund të jetë shumë e pakëndshme dhe nëse zgjat, mund të shkaktojë edhe dhimbje, të cilat mund të ndërhyjnë në një masë më të madhe në jetën e përditshme.

Shkaku mund të jetë aq banal sa veshja e rrobave të papërshtatshme ndaj alergjive të lëkurës ose kërpudhave. Megjithatë, ndonjëherë shkaqet mund të jenë plotësisht të paqarta derisa të bëhet një analizë e duhur.

Pse ndodh?

Shkaqet mund të lokalizohen në zonën e kruajtjes, por mund të jenë edhe simptomë e një problemi më të gjerë shëndetësor.

Nëse nuk është një simptomë e dermatitit atopik ose një lloj tjetër sëmundjeje të lëkurës, mund të jetë një nga këto shkaqe.

1. Lëkurë e thatë

Shkaku më i zakonshëm dhe i padëmshëm i kruajtjes së gjoksit dhe pjesëve të tjera të lëkurës është tharja e lëkurës. Ajo është më e zakonshme në muajt e ftohtë.

Megjithatë, tharja e lëkurës në gjoks mund të ndodhë edhe për shkak të ekspozimit të tepërt në diell në muajt e nxehtë të verës. Tharja ndodh kur barriera e lëkurës nuk është në gjendje të mbajë mjaftueshëm lagështi. Lëkura e thatë mund të shkaktojë lëkurë, skuqje dhe kruajtje.

Lëkura e thatë mund të shkaktohet nga dermatiti, psoriazas, seboreja dhe sëmundje të tjera të lëkurës. Kjo do të njihet dhe diagnostikohet më së miri nga një mjek. Nëse thatësia që shkakton kruajtjen e gjoksit shfaqet për një kohë të gjatë dhe simptomat nuk ulen me kremrat, konsultohuni me mjekun.

Për të hequr qafe kruajtjen e gjoksit për shkak të thatësisë, përdorni rregullisht kremra ose kremra hidratues. Kur zgjidhni një krem, zgjidhni ato që kanë përbërës natyralë ose përbërës që nuk shkaktojnë acarim.

Shmangni përdorimin e peshqirëve të fortë për fshirje dhe sapunëve ose shamponëve agresive. Gjithashtu rekomandohet mbrojtja e asaj pjese të lëkurës nga faktorët e jashtëm.

2. Infeksion mykotik

Infeksioni mykotik i gjoksit ndodh gjatë ushqyerjes me gji, zakonisht në ditët e para të jetës së një fëmije të porsalindur. Kruajtja e gjoksit gjatë ushqyerjes me gji nuk është një fenomen i pazakontë dhe mund të shfaqet si simptomë e një infeksioni mykotik.

Trajtimi i infeksionit mykotik për shkak të ushqyerjes me gji kryhet me barna antikërpudhash që i jepen nënës dhe fëmijës. Ato mund të merren nga goja ose lokale. Në asnjë mënyrë nuk rekomandohet të merrni ilaçe vetë, por vetëm pasi të konsultoheni me një mjek.

3. Ndryshimet hormonale

Kruajtja e gjoksit mund të shkaktohet edhe nga ndryshimet hormonale, veçanërisht ato që ndodhin gjatë ciklit menstrual, shtatzënisë ose menopauzës.

Një nga arsyet pse kruajtjet e gjoksit shfaqen gjatë menopauzës është ulja e prodhimit të estrogjenit, hormonit përgjegjës për ruajtjen e lagështisë së lëkurës. Niveli i reduktuar shkakton thatësi dhe rrjedhimisht kruajtje të gjoksit.

Përveç kësaj, ka një hollim të lëkurës, e cila bëhet më e ndjeshme dhe e ndjeshme ndaj acarimit. Me më pak prodhim të estrogjenit, ka edhe një mirëmbajtje më të dobët të ekuilibrit të kolagjenit, një proteinë që ofron elasticitet dhe mbështetje për lëkurën.

Ndryshimet në nivelin e estrogjenit ndodhin gjatë ciklit menstrual, por janë veçanërisht të dukshme në menopauzë.

Dukuritë e përmendura janë të zakonshme dhe zakonisht jetëshkurtra. Nëse ka probleme më të mëdha dhe kruajtja e gjoksit zgjat për një kohë të gjatë, konsultohuni me një mjek.

4. Irritim për shkak të rrobave apo shamponit

Ndonjëherë acarimi mund të lindë për shkak të gjërave që ne nuk i perceptojmë aspak si serioze. Materialet e vrazhda ose veshjet e bëra kryesisht prej plastike mund të shkaktojnë acarim të lëkurës dhe kështu të shkaktojnë kruajtje në gjoks.

Disa nga materialet që shkaktojnë acarim janë lateksi, materiale sintetike si poliester, najloni ose akrilik, leshi dhe liri që janë trajtuar me kimikate gjatë prodhimit. Përveç kësaj, pëlhurat mund të përmbajnë formaldehid, një ruajtës që shkakton reaksione alergjike, dhe ngjyra dhe kimikate të ndryshme të përdorura në përpunimin e rrobave. Irritimi mund të jetë gjithashtu një reaksion alergjik ndaj disa materialeve.

Gjithashtu mund të ndodhë që sytjena që keni veshur të mos jetë e rregulluar siç duhet, duke shkaktuar fërkime dhe acarim që mund të çojë në kruajtje. Losione të forta, shampone dhe sapunë gjithashtu mund të shkaktojnë acarim.

5. Reagimi ndaj terapisë me rrezatim

Nëse jeni duke i nënshtruar kimioterapisë dhe thithat tuaja kruhen, ky mund të jetë shkaku.

Rrezatimi ndryshon strukturën e lëkurës, zvogëlon elasticitetin e saj dhe e bën atë më të hollë. E gjithë kjo shkakton rritjen e ndjeshmërisë së lëkurës, e cila bëhet më e prirë ndaj acarimit. Kjo shkakton kruajtje të gjoksit, e cila mund të zgjasë edhe pas trajtimit. Nëse i përjetoni këto simptoma, kontaktoni mjekun tuaj.

6. Tumor inflamator i gjirit

Kruajtja e gjoksit dhe e zonës së gjirit mund të jetë një nga simptomat e një tumori inflamator të gjirit. Është një formë e rrallë por agresive e kancerit të gjirit që zhvillohet kur qelizat malinje pushtojnë enët limfatike në lëkurën e gjirit.

Edhe pse kruajtja e gjoksit është një nga simptomat e mundshme, është e rëndësishme të theksohet se prania e thjeshtë e kruajtjes nuk tregon gjithmonë kancerin inflamator të gjirit. Simptomat që shfaqen janë ndryshime të shpejta të madhësisë dhe formës së gjirit, skuqje e lëkurës së gjirit, rritje e dhimbjes dhe ndjeshmërisë, ënjtje dhe rritje e temperaturës së lëkurës në zonën e gjirit.

Nëse vëreni ndonjë nga simptomat e mësipërme, kontaktoni menjëherë mjekun tuaj.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat