​A mund të përdorni kripë nëse keni tension të lartë gjaku?

Këshilla mjekësore

​A mund të përdorni kripë nëse keni tension të lartë gjaku?

Më: 26 janar 2024 Në ora: 22:37
Foto ilustrim

Kripa është një përforcues i preferuar i shijes në shumicën e pjatave që konsumojmë çdo ditë. Megjithatë, shumica e njerëzve e lidhin shumë kripën me një rrezik të shtuar të hipertensionit, i njohur zakonisht si presioni i lartë i gjakut dhe është e rëndësishme të kuptohet lidhja midis të dyjave.

Së pari, çdo konfuzion në lidhje me kripën kundrejt natriumit duhet të pastrohet. Kripa në tryezën mesatare përbëhet nga dy minerale: natriumi dhe kloruri. Çdo lugë çaji kripë përmban 2.360 miligramë natrium.

“Marrja e natriumit është një nga faktorët e paktë të rrezikut për hipertensionin që ne mund ta kontrollojmë, ndërsa mosha, gjinia, raca dhe gjenetika konsiderohen faktorë rreziku që nuk mund të ndryshohen. Është jashtëzakonisht e rëndësishme të jemi të vetëdijshëm për gjërat që mund të kontrollojmë, të cilat mund të kenë një ndikim të madh në shëndetin tonë”, tha kardiologu Ricardo de la Villa Pagan.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, rreth 1.28 miliard të rritur në botë kanë hipertension. Shkalla e presionit të lartë të gjakut është alarmante pasi sëmundja rrit rrezikun e shkaqeve kryesore të vdekjes - goditjes në tru dhe sëmundjeve të zemrës, transmeton eatingwell.com.

Para se të hidhni kripën, dijeni se presioni i lartë i gjakut nuk është një recetë për një jetë pa shije.

“Shumë individë që vijnë tek unë në praktikën time private mendojnë se duhet të shmangin plotësisht kripën, gjë që është larg së vërtetës. Kufizimi është i rëndësishëm, por eliminimi i plotë është i panevojshëm dhe potencialisht i dëmshëm”, tha dietologia kardiake Michelle Routhenstein.

Me ose pa presion të lartë të gjakut, trupi juaj nuk mund të funksionojë normalisht pa kripë, pasi përmban natrium. Natriumi është një mineral dhe elektrolit përgjegjës për aftësinë e trupit tuaj për të balancuar lëngjet dhe ruajtur funksionin e shëndetshëm të muskujve dhe nervave.

Çelësi për të ngrënë kripë me presion të lartë të gjakut është të monitoroni me kujdes marrjen tuaj për ta zvogëluar atë dhe përfundimisht për të përmirësuar funksionin e zemrës.

“Studime të shumta kanë treguar se shmangia e marrjes së tepërt të kripës ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe çon në një dietë më të shëndetshme në përgjithësi, e cila ndihmon në humbjen e peshës, të cilat të dyja reduktojnë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Reduktimi i marrjes së kripës mund të ndihmojë në reduktimin e rrezikut të goditjes në tru dhe vdekjes nga një ngjarje kardiovaskulare”, tha mjeku i kujdesit parësor Gerald Orlando.

Shijimi i një plani diete me pak kripë mund të përmirësojë cilësinë e jetës suaj, të ulë presionin e gjakut dhe ta mbajë zemrën tuaj të shëndetshme. Ekspertët rekomandojnë që njerëzit me hipertension të konsumojnë jo më shumë se 2.300 miligramë natrium në ditë dhe 1.500 miligramë është ideale.

“Kjo mund të tingëllojë si shumë, por vetëm një lugë çaji kripë përmban 2300 miligramë natrium. Në mbarë botën, marrja mesatare ditore e natriumit ndryshon nga 3.500 në 5.500 miligram”, tha Wiles.

Këtu janë disa këshilla për të reduktuar marrjen e kripës për presion më të mirë të gjakut.

1. Fokusohuni te ushqimet e pasura me kalium, magnez dhe kalcium

Përqendrohuni më shumë në ushqimet që mund të shtoni në vend të atyre që duhet të hiqni.

“Përpiquni të përqendroheni në shtimin e më shumë kaliumit në vaktin tuaj për të luftuar efektet e natriumit. Kjo mund të përfshijë shtimin e avokados në një senduiç me salmon ose një pjesë të sallatës me fasule të zezë me një vakt pice”, tha Routhenstein.

Gjithashtu merrni parasysh ushqimet që nuk janë vetëm të pasura me kalium, por edhe me lëndë ushqyese të tjera thelbësore si magnez dhe kalcium, në kos, zarzavate me gjethe, fasule të bardha dhe sardele.

2. Zbuloni se ku ka kripë

Çuditërisht, disa ushqime të diskutueshme që përmbajnë nivele të larta të natriumit, duke përfshirë salcën e sallatës, mund të mos jenë shumë të kripura.

“Shumë njerëz mendojnë se kripa vjen kryesisht nga sasia e kripur, por ajo mund të grumbullohet lehtësisht në ushqime që nuk ndihen domosdo të kripura, si për shembull përzierja e pudingut të çastit të paketuar, sodës së bukës dhe salcës së sojës me pak natrium”, tha Routhenstein.

3. Përqafoni barishtet dhe erëzat

“Kërkoni receta që lënë jashtë kripën dhe ju lejojnë të shijoni ndryshe. Perimet mund të jenë të shijshme me hudhër, kopër, rozmarinë, rigon dhe trumzë. Speci i kuq, borziloku dhe qiqrat shkojnë mirë me mishin e lopës. Përveç kësaj, provoni kopër, sherbelë, majdanoz, borzilok, rigon ose limon të kombinuara me mish. Kombinime të pafundme barishtesh dhe erëzash nxjerrin në pah shijen e ushqimeve tuaja të preferuara pa kripë të shtuar”, tha Wiles.

4. Përgatitni gatimet tuaja të preferuara në shtëpi

Recetat e kopjuara janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të shijuar pjatat tuaja të preferuara të restorantit, ndërkohë që zvogëloni sasinë e kripës në ushqimin tuaj.

“Kjo ju jep më shumë kontroll mbi sasinë e kripës së përdorur në gatim. Ndoshta do ta zbuloni se mund të zvogëloni sasinë e kripës në shumë receta përgjysmë ose më shumë”, tha Wiles.

5. Rregulloni marrjen e kripës

“Përpiquni të shpërndani marrjen tuaj të natriumit gjatë gjithë ditës në vend që ta konsumoni të gjithë menjëherë. Për shembull, nëse keni tri vakte dhe një meze të lehtë, përpiquni të synoni 400 miligramë natrium në çdo vakt dhe 300 miligramë për rosticeri”, tha Routhenstein. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat