Problemet kardiake edhe tek të rinjtë, mjekët: Ndikojnë stili i keq i jetesës dhe stresi

Këshilla mjekësore

Problemet kardiake edhe tek të rinjtë, mjekët: Ndikojnë stili i keq i jetesës dhe stresi

Më: 4 shkurt 2024 Në ora: 23:30
Mjeku Kardiolog Andri Çabeli

Mjekët kardiologë po konstatojnë një numër të shtuar të fataliteteve tek të rinjtë si pasojë e problemeve kardiake.

Mjeku Kardiolog Andri Çabeli, thotë se shkak për këto fatalitete në moshë të re është infarkti i miokardit, i cili më herët prekte vetëm personat mbi 40 vjeç.

Hipertensioni është një tjetër patologji e cila kohët e fundit po prek në masë edhe të rinjtë, kryesisht meshkujt.

Mjekët kardiologë sugjerojnë që kontrollet për zemrën të bëhen që në moshën 20 vjeçare, madje ti shtohen kontrolleve rutinë.

Zemra si organ në disa raste nuk jep simptomatika të theksuara, dhe qytetarët kanë tendencën të kryejnë kontrolle vetëm në rast shqetësimesh nëse problemet kardiake kapen në kohë, rrisin shanset për parandalimin e fataliteteve.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat