Pozicionet më të mira të gjumit për problemet tuaja specifike të gjumit

Këshilla mjekësore

Pozicionet më të mira të gjumit për problemet tuaja specifike të gjumit

Më: 22 shkurt 2024 Në ora: 17:04
Foto ilustrim

Pavarësisht nëse ju pëlqen të bëni yll deti në mes të shtratit ose të mbillni fytyrën në një jastëk, pozicioni juaj i gjumit është thellësisht personal – por nuk është thjesht një e pazakontë. Hulumtimet tregojnë se mënyra se si i kaloni ato 7 deri në 8 orë në natë mund të ketë një ndikim 24/7 në shëndetin tuaj. Specialistët e gjumit vlerësojnë pozicionet e ndryshme dhe përfitimet e mundshme të secilit.

Në shpinë

Mund të zvogëlojë dhimbjen e shpinës, qafës dhe shpatullave.

“Ky pozicion ndihmon në mbajtjen e shpinës dhe qafës në shtrirje,” thotë Devin Burke, themeluesi i Akademisë së Shkencave të Gjumit. Për lehtësim shtesë të dhimbjes së shpinës, provoni të vendosni një jastëk nën gjunjë, shkruan Real Simple.

Mund të qetësojë sytë e thatë

Një studim i vitit 2018 i botuar në revistën Cornea zbuloi se ata që vuanin nga sytë e thatë kishin më shumë gjasa të flinin anash ose bark sesa në shpinë. Një shpjegim i mundshëm është se kur shtrihemi në shpinë, sytë tanë nuk po shtypin jastëkun tonë, gjë që mund të shtypë gjëndrat që prodhojnë lot natyral.

Mund të ndihmojë në parandalimin e rrudhave

Mirë, kjo ka të bëjë më shumë me kotësinë sesa shëndetin, por gjithsesi: keni dëgjuar se gjumi është i dobishëm për lëkurën (kjo është arsyeja pse e quajnë pushim bukurie), por kur bëhet fjalë për ngjyrën tuaj, ka rëndësi edhe mënyra se si flini. Kur shtrihemi në shpinë, graviteti është miku ynë, duke e lënë lëkurën tonë të bukur dhe të lëmuar. Gjumi në krah dhe në stomak mund të shkaktojë ngjeshje që mund të çojë në rrudha – dhe ne nuk po flasim vetëm për shenjat e rrudhave nga këllëfi i jastëkëve.

Gjumi në krah

Mund të përmirësojë apnenë e gjumit

Gjumi anësor ndihmon në mbajtjen e rrugëve të frymëmarrjes të hapura dhe mundëson frymëmarrje më të lehtë; gjumi mbrapa, nga ana tjetër, lejon që muskujt në pjesën e sipërme të fytit të relaksohen, duke e bërë më të vështirë për oksigjenin të arrijë në mushkëri dhe duke përkeqësuar apnenë obstruktive të gjumit (së bashku me gërhitjen e vjetër të thjeshtë), thotë Abhinav Singh, MD, drejtor i Indiana Sleep Center.

Mund të lehtësojë problemet e tretjes dhe urthin

Sipas një studimi të vogël të botuar së fundmi në The American Journal of Gastroenterology, gjumi në anën e majtë mund t’ju mundësojë të pastroni acidin e tepërt të stomakut në mënyrë më efikase sesa në pozicionet e tjera, duke lehtësuar dhimbjen e urthit.

Mund të parandalojë Alzheimerin

Megjithëse nevojiten më shumë kërkime, një studim i vitit 2015 në Universitetin Stony Brook në Nju Jork tregoi se gjumi në krah mund të largojë në mënyrë më efektive mbetjet nga truri, i cili kontribuon në sëmundjen e Alzheimerit.

Në stomakun tuaj

Mund të reduktojë gërhitjen dhe disa apnea

Ky është lajmi i mirë. Lajmi i keq për ata që flenë në stomak është se pozicioni mund të shkaktojë gjithashtu tendosje të qafës dhe shpinës – diçka që duhet mbajtur parasysh nëse kjo është mënyra juaj e preferuar për të dremitur.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat