Vuani nga çrregullimi i të folurit në gjumë? Provoni këto ndryshime në stilin e jetesës

Këshilla mjekësore

Vuani nga çrregullimi i të folurit në gjumë? Provoni këto ndryshime në stilin e jetesës

Më: 9 maj 2024 Në ora: 15:59
Foto ilustrim

Çrregullimi i të folurit në gjumë njihet zakonisht si somnilokui. Sipas raportimeve, ky problem shkaktohet kryesisht nga lodhja dhe stresi.

Shkaqet e Parasomnisë

Problemi i të folurit gjatë gjumit bie nën parasomninë, e cila është një çrregullim shkatërrues i lidhur me gjumin. Kjo mund të bëjë që një person të sillet në mënyrë jonormale gjatë gjumit. Në përgjithësi, është vërejtur se disa njerëz flasin deri në 30 sekonda kur janë në gjumë. Edhe pse nuk është e rrezikshme, më vonë ndikon në shëndetin tonë dhe mund të shkaktojë probleme të tjera me gjumin. Një emër tjetër për të është çrregullimi i sjelljes së gjumit REM ose RBD. Është një çrregullim i gjumit në të cilin një person realizon fizikisht ëndrrat e tij, pa e ditur, ndërsa është në gjumë.

Gjërat që duhet t’i shmangni:

Lëreni alkoolin: Alkooli është i dëmshëm për shëndetin. Disa njerëz janë aq të varur nga alkooli saqë shëndeti i tyre mund të vuajë nga varësia e tyre. Ndikon drejtpërdrejt në mendje dhe njerëzit mund të fillojnë të llafazanin gjatë gjumit. Për këtë arsye, është më mirë të qëndroni larg alkoolit. Varësia nga alkooli mund ta rrisë këtë problem.

2.Stresi: Këshillohet që të shmangim marrjen e stresit të tepërt, pasi ai ndikon ndjeshëm në shëndetin tonë. Për t’u qetësuar dhe për t’u ndjerë të relaksuar, duhet të përpiqeni të përfshini meditimin në rutinën e tyre të përditshme. Për shkak të stresit, në mendje ka gjithmonë një presion të çuditshëm, i cili ndikon edhe në ciklin e gjumit, dhe kjo bëhet arsyeja kryesore për të folur në gjumë.

Shmangni kafeinën e tepërt: Nëse dikush e ka zakon të belbëzojë në gjumë, atëherë duhet shmangur konsumimi i tepërt i kafeinës. Marrja e kafeinës gjatë natës ndikon në gjumin tonë, gjë që nuk është e mirë për shëndetin tonë të përgjithshëm.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat