Vitaminat më të mira për gratë – Trup në formë dhe mendje të mprehtë

Këshilla mjekësore

Vitaminat më të mira për gratë – Trup në formë dhe mendje të mprehtë

Më: 19 maj 2024 Në ora: 21:16
Ilustrim

Pavarësisht ushqyerjes së shëndetshme, shumë gra vuajnë nga mungesa e të paktën një ushqyesi të rëndësishëm.

Sipas ekspertëve, çdo grua ka nevojë për 13 vitamina, acide yndyrore dhe minerale.

Këtu përfshihen vitaminat A, C, D, E, K dhe B.

Ekspertët paralajmërojnë se nëse nuk do të ekzistonin suplementët, 75 përqind e grave do të vuanin nga mungesa e një ose më shumë ushqyesve.

Cilat Janë Vitaminat Më Të Mira Për Gratë

Mungesa e vitaminave dobëson aftësinë e një gruaje për t’i mbijetuar lindjes së fëmijës, për të kapërcyer infeksionet, e për t’u rimëkëmbur nga sëmundjet.

Për shembull, mungesa e vitaminës K, D dhe kalçiumit e bën një grua më të predispozuar të vuajë nga osteoporoza.

Mungesa e vitaminave A dhe C dobëson shikimin tek gratë.

Pavarësisht moshës, këto janë vitaminat më të mira që çdo grua duhet të marrë patjetër.

Vitaminat C, A dhe E

Këto vitamina futen në grupin e antioksidantëve.

Ato luftojnë radikalet e lira që përshpejtojnë plakjen dhe nxisin sëmundje që prekin zemrën, sytë, lëkurën dhe trurin.

Vitamina D3

Kjo vitaminë merret nga ushqime si vezët, produktet e bulmetit dhe disa kërpudha.

Pjesa më e madhe e vitaminës D merret falë ekspozimit në diell.

Vitamina D3 është thelbësore për shëndetin e kockave, trurit, humorin dhe ekuilibrat hormonalë.

Vitamina K

Kjo vitaminë është e rëndësishme për parandalimin e sëmundjeve të zemrës por edhe për shëndetin e kockave.

Gratë që marrin antibiotikë për një kohë të gjatë kanë nivele të ulëta të vitaminës K.

Ka dy lloje vitaminash K: K1 që merret nga perimet  dhe K2 që merret nga produktet e bulmetit.

Vitaminat B

Vitaminat B përfshirë folatin janë shumë të rëndësishëm për shëndetin e një gruaje.

Ato parandalojnë lodhjen dhe përmirësojnë funksionet e trurit.

Vitaminat B mund t’i gjeni tek vezët, peshku, mishi, qumështi dhe kosi.

Ushqimet e pasura me folat janë spinaqi, shpargu, agrumet dhe fasulet.

Hekuri

Nevoja për hekur tek një grua është më e madhe në ditët e ciklit.

Gratë që kanë mungesa të hekurit dhe vitaminës B12 vuajnë nga imuniteti i dobët, lodhja, infeksionet fatale dhe gjakderdhja e tepërt.

Jodi

Gratë e moshës 20 deri në 39 vjeç kanë nivelet më të ulëta të jodit në krahasim me grupmoshat e tjera.

Jodi është i domosdoshëm për shëndetin e tiroides dhe atë mund ta gjeni kryesisht tek produktet e detit.

Magnezi

Magnezi është përgjegjës për 300 funksione biokimike në organizëm.

Mungesa e tij shkakton probleme me tretjen, stres kronik, pagjumësi, ankth, dhimbje koke dhe konstipacion.

Ushqimet e pasura me magnez janë barishtet, fasulet, arrat dhe farat.

Omega-3

Acidet yndyrore omega-3 dhe omega-6 janë të rëndësishme për trurin, zemrën dhe sistemin imunitar.

Përveç suplementëve, këto acide mund t’i merrni  nëpërmjet konsumit të salmonit, skumbrisë, sardeleve dhe peshkut ton.

Kalçiumi

Kalçiumi është i nevojshëm për kockat.

Kur kombinohet me vitaminën D dhe magnezi ofron mbrojtje ndaj sëmundjeve të zemrës, osteoporozës, diabetit dhe kancerit.

Kalçiumi merret nga qumështi, kosi, brokoli, bamja dhe fasulet

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat