Vushtrria mbulon shpenzimet për ritet fetare të varrimit - Bota Sot
Vushtrria mbulon shpenzimet për ritet fetare të varrimit

Kosova

Vushtrria mbulon shpenzimet për ritet fetare të varrimit

Më: 15 janar 2020 Në ora: 14:41
Komuna e Vushtrrisë

Komuna e Vushtrrisë dhe Bashkësia Islame e rifreskojnë bashkëpunimin për mbulimin e shpenzimeve të varrimit

Sot përmes një komunikatë për shtyp bërë e ditur se Komuna e Vushtrrisë dhe Bashkësia Islame ripërtërijnë marrëveshjen tre vjeçare për mbulimin e shpenzimeve të varrimit.

“Në bazë të Memorandumit, Komuna e Vushtrrisë do të mbuloj shpenzimet për këto rite: Kryerjen e ritualeve të varrimit sipas traditave fetare islame, pastrimin e kufomës, qefinin, dërrasat, piramidat me mbishkrim dhe transportin e kufomës”, sipas komunikatës.

Po ky Memorandum nuk përfshin edhe shpenzimet e hapjes se varrit.

Për shkak të mungesës së fuqisë punëtore, me kërkesë të Këshillit të Bashkësisë Islame në Vushtrri, shpenzimet e hapjes së varrit nuk janë përfshirë në këtë memorandum.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat