Mbyllet rafineria ilegale në Kumanovë

Kumanova

Mbyllet rafineria ilegale në Kumanovë

Më: 4 prill 2022 Në ora: 15:44
foto ilustrim

Uzina në fshatin Kostërnik u mbyll sot përfundimisht. Investitori i firmës “Base Oil” në takim me banorët e fshatit u tha se do të heq pajisjet e instaluara për përpunimin e vajit të djegur motorik.

Ai tha se ka pasur në procedurë dokumentacionin për të marr leje dhe uzina ka qenë në fazë përgatitore.

Nexhmedin Bajrami tha se elaboratin e ka pasur në emër të firmës së mëparshme “Shell Oil” dhe qëllimi tyre ka qenë të bëj një uzinë për të mos i derdhur vajrat e djegura nëpër tokë siç ndotin auto-mekanikët.

“Ky instalim do të dislokohet tjetërkund, në vend tjetër. Do ta bartim prej aty se qenka një industri që as vet se di, do të bartet në një tjetër vend vetëm sistemi, kurse gjërat tjera do të mbeten si ambalazhimi e magazina. Për arsye se unë këtu as nuk mund ta filloj e as ta mbaroj por erdhëm në ujdi me banorët, por edhe Ministria na solli vendimin që të tërhiqemi prej aty, por dokument kemi nuk ishte asgjë ilegale”, theksoi Nexhmedin Bajrami, Investitor i firmës “Base Oil”.

Nga Bashkësia lokale e fshatit thanë se njëzëri janë të pajtimit që të tërheqin të gjitha ankesat e dorëzuara nëpër Institucione pasi që qëllimi nuk ka qenë të dëmtojnë investitorin, por të mbrojnë shëndetin e tyre dhe të ambientit jetësor.

“U pa se dëmi ishte te ne, për shkak që të mos na dëmtoj neve i nderuari mori vendim që të dislokohet në një vend tjetër me uzinën që ka punuar deri më tani, me vite që ka investuar aty. Mirëpo, ndodhi kjo që ndodhi dhe mori vendimin një herë e përgjithmonë të tërhiqet nga këtu për të shkuar në një vend tjetër”, u shpreh Qaili Qaili, Kryetar i B.L. të fshatit Kostërnik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat