Gratë llafazane jetojnë më gjatë - Bota Sot
Gratë llafazane jetojnë më gjatë

Life style

Gratë llafazane jetojnë më gjatë

Më: 12 shtator 2019 Në ora: 19:00
Foto ilustrim

Ne jemi të rrethuar përgjithmonë nga gra të lezetshme, gazmore dhe llafazane. Në fund të fundit, të folurit shumë është një reputacion i grave, i arsyetuar mirë. Dhe ato bëjnë mirë, pasi duke marrë parasysh studimet e fundit kjo veçanti është në gjendje t’i bëjë ato të jetojnë më mirë dhe më gjatë.

Gratë që flasin shumë jetojnë më gjatë: kjo është arsyeja pse

Vendosni një grua në shoqërinë e një mikeje dhe dijeni se ato nuk do të bëjnë gjë tjetër veçse të flasin për tema nga më të ndryshmet: interesa të përbashkëta, thashetheme. Nëse jeni në mesin e atyre që janë mërzitur nga kjo aftësi e lindur, nga sot ndoshta do të jeni pak më pak.

Sipas një studimi të Shkollës së Mjekësisë Albert Einstein të Universitetit Yeshiva, qëndrimet tona të përditshme janë po aq të rëndësishme sa gjenet tona në përcaktimin e jetëgjatësisë sonë. Disa veçori të veçanta, të tilla si të flasim shumë, mund të na ndihmojnë të zgjasim jetëgjatësinë tonë në Tokë.

Studiuesit kanë analizuar personalitetin dhe prejardhjen gjenetike të 250 personave të moshës 95 deri në 112 vjeç. Rezultatet treguan se pavarësisht nga gjenet, ekzistojnë faktorë të zakonshëm që janë pozitivë për një jetë më të gjatë. Siç u përmend më lart, midis këtyre ekziston edhe fakti i të qenit veçanërisht llafazan.

Shpjegimi është vërtet i thjeshtë

Sipas studimit, gratë llafazane janë më optimiste dhe pozitive dhe padyshim më entuziaste për jetën sesa ato që rrallë janë në dispozicion për bisedë. Studiuesit i atribuojnë kësaj karakteristike natyrore një cilësi më të mirë të jetës. Prandaj sa më pozitivë të jemi, trupat tanë bëhen më të qetë dhe niveli ynë i stresit zvogëlohet. Gratë e lezetshme më shpesh sesa jo janë gjithashtu në gjendje t’i shndërrojnë ndjenjat e tyre në fjalë. Si rezultat, ata kurrë nuk mbyten nga ndonjë gjë që nuk del nga shpirti i tyre. Në praktikë, ato janë në gjendje të ndajnë ndjenjat e tyre me njerëzit përreth tyre.

Mendimi i një studimi tjetër

Profesori dhe psikiatri i Universitetit të Nju Jorkut Luis Rojas Marcos kreu një studim tjetër dhe shpjegoi se duhet të shqiptojmë të paktën 15,000 fjalë në ditë nëse duam të jetojmë më gjatë. Ai shtoi se të folurit është i dobishëm për shëndetin mendor dhe se nuk është e nevojshme të bisedosh domosdoshmërisht me njerëzit, por edhe me bimë dhe kafshë.

Çfarë do të thotë e gjithë kjo? Do të thotë që gratë nuk janë thjesht llafazane të mëdha, por janë njerëz që dinë të kujdesen për shëndetin e tyre mendor, në mënyrë që të jetojnë më gjatë. Prandaj nëse doni të jetoni më gjatë, duhet të filloni të silleni më shumë si ato dhe të flisni shumë me njerëzit përreth jush. Jo vetëm për gjërat e parëndësishme, por gjithashtu dhe mbi të gjitha për ndjenjat dhe planet e jetës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...