Dhjetë gjërat që çiftet e lumtura i bëjnë para se të flenë

Life style

Dhjetë gjërat që çiftet e lumtura i bëjnë para se të flenë

Më: 28 nëntor 2020 Në ora: 17:43
Foto ilustrim

Është shumë e rëndësishme të kaloni pak kohë me partnerin tuaj para se të flini.

Nuk ka rëndësi se sa kohë keni për të kaluar së bashku, një orë apo vetëm disa minuta.

Nëse jeni vetëm ju të dy teksa flisni dhe tregoni dashurinë tuaj, kjo është gjithçka që ju nevojitet.

Më poshtë, keni një listë të disa këshillave të thjeshta, por shumë efektive nga psikologët.

1. Kaloni telefonat tuaj ‘silent’ dhe vendosini larg

Varësia nga media sociale shtyp çlirimin e oksitocinës në trupin tuaj.

Ky hormon është përgjegjës për intimitetin emocional dhe lidhjen.

Psikoterapistja Carol Carey këshillon të ndiqni një rregull të thjeshtë: fikni telefonat tuaj, ose vendosini larg .

2. Harrojeni punën

Mundohuni të harroni punën dhe ndaloni të kontrolloni emailin tuaj të punës kur jeni në shtrat.

Është shumë më mirë ta kalosh atë kohë së bashku dhe të pushosh pak, në mënyrë që të jesh produktiv në punë nesër.

Biseda me jastëk lidh çiftet emocionalisht, ju ndihmon të harroni problemet dhe ju bën të ndiheni të relaksuar.

Shmangni bisedat për punën, problemet financiare ose ndonjë gjë tjetër që mund ta bëjë partnerin tuaj të ndihet i shqetësuar.

3. Shkoni në shtrat në të njëjtën kohë me partnerin tuaj

Shumë çifte nuk e shohin njëri-tjetrin gjatë gjithë ditës dhe e kanë zakon të shkojnë në shtrat në kohë të ndryshme.

Sipas psikologut Curt Smith, çiftet e lumtura lajnë dhëmbët së bashku dhe shkojnë në shtrat në të njëjtën kohë .

Kjo i ndihmon ata të ruajnë ngrohtësinë dhe intimitetin e marrëdhënies së tyre.

4. Ndiqni një rutinë

Ndjekja e së njëjtës rutinë të gjumit çdo ditë ju ndihmon të flini më mirë.

Ndërsa ndjek një rutinë të njohur, truri juaj merr një sinjal të afrimit të gjumit dhe përgatit trupin tuaj për gjumë.

Nëse ndiqni të njëjtën rutinë së bashku me partnerin tuaj, kjo do ta bëjë marrëdhënien tuaj më intime dhe të besueshme.

5. Bëni një bisedë zemër me zemër

Kushtojini vëmendje ndjenjave të njëri-tjetrit. Ju nuk keni nevojë të jepni këshilla ose të gjeni zgjidhje të menjëhershme për problemet. Ndonjëherë ne thjesht duam të flasim dhe të ndiejmë kujdesin dhe mbështetjen e të dashurit tanë.
Psikologu Ryan Howes sugjeron t’i përkushtoheni partnerit tuaj disa minuta para se të flini.

Kjo do t’ju ndihmojë të përfundoni ditën me një shënim pozitiv dhe t’ju bëjë të ndiheni më mirë.
Mundohuni të harroni gjithçka që ka ndodhur atë ditë dhe të lini të gjitha problemet dhe shqetësimet tuaja jashtë derës së dhomës së gjumit. Tregojini partnerit tuaj sa e doni atë. Është shumë e rëndësishme të jesh serioz dhe i sinqertë kur shpreh ndjenjat e tua.

6. Mos debatoni ose hyni në biseda të nxehta

Curt Smith na kujton që të përpiqemi të mos përfshihemi në debate të nxehta para se të flemë.

Debati në shtrat nuk ndihmon kurrë në zgjidhjen e një problemi.

Për më tepër, është më e vështirë që të dy të bini në gjumë, dhe të nesërmen do të ndiheni në depresion.

7. Mbani dhomën tuaj të gjumit pa fëmijë

Sipas psikologut Michael Viner-Davis, e vetmja kohë kur mund t’i lini fëmijët tuaj të flenë në shtratin tuaj është kur ata kanë një makth.

Në çdo kohë tjetër, dhoma juaj e gjumit duhet të jetë hapësira juaj private.

Ju duhet ta keni atë hapësirë që të ruani intimitetin tuaj.

8. Mos ndani një shtrat me kafshët shtëpiake

Siç është raportuar nga hulumtimi i Universitetit të Kansas, 63% e njerëzve që flenë me kafshët shtëpiake nuk flenë sa duhet.

Kafsha juaj nuk mund të flejë gjatë gjithë natës dhe shpesh ju shqetëson gjumin.

9. Masazhoni njëri-tjetrin

Specialistët nga Fondacioni Kombëtar i Gjumit konfirmojnë se një masazh i lehtë dhe relaksues para se të shkoni në shtrat përmirëson cilësinë e gjumit tuaj, zvogëlon ankthin dhe sjell çiftet më afër.

10. Mos harroni për përqafimet dhe puthjet

Mos harroni të puthni partnerin tuaj para se të flini si dhe të  përkëdheleni për disa minuta kur jeni tashmë në shtrat.

Kjo është shumë relaksuese dhe ngjall emocione pozitive.

Psikologët janë të sigurt se nëse përqafoheni ndërsa bini në gjumë, marrëdhënia juaj nuk është në telashe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat