Thonjtë si stoli: Mos i lini pas dore, këtë dimër barten të gjitha nuancat e nxehta, por edhe ato të akullta

Life style

Thonjtë si stoli: Mos i lini pas dore, këtë dimër barten të gjitha nuancat e nxehta, por edhe ato të akullta

Më: 20 dhjetor 2020 Në ora: 19:26
Foto ilustrim

Mos lejoni që larja dhe dezinfektimi i shpeshtë i duarve të jetë një justifikim për të lënë pas dore pamjen e tyre: nuanca të papërmbajtshme blu, të kuqe të errët dhe rozë të manikyrit, si dhe minimalizmi dhe maksimalizmi në stilimin janë në trend.

Këtë dimër, është një sfidë e vërtetë të kujdesesh për duart në mënyrë që të përballosh larjet e panumërta, dezinfektimin dhe ndryshimet e klimës ftohtë-nxehtë (temperaturat e jashtme janë të ulëta, ndërsa hapësirat e brendshme shpesh mbinxehen). Por për stilimin e duarve, të ngrohtë dhe të ftohtë janë të dëshirueshëm – në një kuptim koloristik.

Ngjyrat e manikyrit të këtij sezoni vijnë në një gamë të gjerë nga të nxehtit në të akullt, dhe shpesh dy ekstremet kombinohen, sepse, për shembull, manikyret blu mund të kenë efekte “të elektrizuar” dhe “të nxehtë”, ndërsa e kuqja mund të duket “e ngrirë”.

Image

 

Koleksionet e reja ofrojnë kaq shumë paleta piktoreske dhe luksoze sa thonjtë e zbukuruar bukur bëhen një zëvendësim mbresëlënës (dhe në të njëjtën kohë praktik) për bizhuteri. Në atë luks ka mjaft minimalizëm, sado që të tingëllojë kontradiktor.

Pikërisht, me përmirësimin e vazhdueshëm teknologjik, efektet e ndryshme kristalore, prizmatike dhe metalike kanë arritur një nivel të ri të sofistikimit, por edhe të mbulimit. Llaqet përmbajnë përqendrime shumë të larta të grimcave vezulluese, kështu që vetëm me veprim thoi mbulohet plotësisht në mënyrë të barabartë dhe të lëmuar.

Dhe llaqet janë pa shkëlqim – ato janë një zgjedhje e shkëlqyeshme, sepse përmbajnë kaq shumë pigmente sa që ngjyrat kanë një plotësi të jashtëzakonshme. Në këtë zënë vend xhelet lustruese të frymëzuara nga stilistët profesionistë. Në fund të vitit, e kuqja është e pashmangshme si një ngjyrë tradicionale e festave të fundvitit, ndërsa midis llaqeve të reja, dominojnë ngjyrat blu, vjollcë, rozë…

Ka shumë “ndër-ngjyra” që janë efektive pikërisht sepse ato nuk mund të klasifikohen në kategoritë e zakonshme, nga jeshile e artë ekstravagante te korale-kafe e errët dhe beige-gri. Përmirësoni përshtypjen – dhe qëndrueshmërinë e llakut – duke aplikuar paraprakisht shtresën bazë, dhe në fund duke forcuar dhe mbrojtur më tej ngjyrën transparente mbi llak. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat