Si duhet të flisni me miqtë dhe të afërmit që besojnë në teoritë e konspiracionit gjatë fundvitit?

Life style

Si duhet të flisni me miqtë dhe të afërmit që besojnë në teoritë e konspiracionit gjatë fundvitit?

Më: 22 dhjetor 2020 Në ora: 13:12
Foto ilustrim

Po trembeni për momentin. Ndërsa xhaxhai juaj është duke kthyer patatet e pjekura, ai përmend rastësisht se një vaksinë e koronavirusit do të përdoret për të injektuar mikroçipa në trupat tanë për të na gjurmuar. Ose mbase gjendeni në atë pikë kur një mik, pas disa tezash, fillon të flasë se si Covid-19 “nuk ekziston”. Por ka dhe dyshime të tipit që kushëri fillon të flasë për përralla të zhurmshme me magjistarë dhe djaj që hanë foshnje.

Ruaj qetësinë

Ndërsa është e rëndësishme të ballafaqoheni me gënjeshtrat, nuk është kurrë e dobishme nëse gjërat përfundojnë në flakë. “Rregulli im numër një do të ishte të mos i prishja Krishtlindjet”, thotë Mick West, autori i “Arratisje në Vrimën e Lepurit”. “Një bisedë e zemëruar dhe e nxehtë do t’i lërë të gjithë të ndjejnë kot dhe besimet e mëtejshme konspirative.”

Psikologu Jovan Byford, pedagog në Universitetin Open, vëren se teoritë e konspiracionit shpesh kanë një dimension të fortë emocional. “Ato nuk kanë të bëjnë vetëm me të drejtën dhe të gabuarën,” thotë ai, “por të mbështetur nga ndjenjat e inatit, zemërimit dhe indinjatës për mënyrën e funksionimit të botës.” Dhe kanë lulëzuar këtë vit, tek shumë njerëz që kërkojnë shumë shpjegime për pandeminë, politikën amerikane dhe ngjarjet e mëdha botërore.

Catherine nga Ishulli i Wight e kupton këtë më mirë se shumica. 38-vjeçarja dikur ishte besimtare e madhe e komploteteve në lidhje me vaksinat që përdoren për të dëmtuar qëllimisht njerëzit. Ajo i ka hedhur poshtë pretendime të tilla. “Është jashtëzakonisht e rëndësishme të qëndrosh e qetë në çdo kohë,” thotë ajo. “Kushdo me të cilin po flisni është shpesh po aq i apasionuar sa edhe për bindjet tuaja dhe do t’i mbrojë ato deri në varr.” Dhe gjithashtu mbani mend – ekspertët mjekësorë thonë se bërtitja rrit mundësinë e përhapjes së koronavirusit. Edhe një arsye tjetër për t’i thënë gjërat me zë të ulët.

 

Mos u tregoni përçmues

“Mbështetini biseda me miqtë dhe familjen me ndjeshmëri sesa me tallje,” thotë Claire Wardle nga First Draft, aktiviste sociale që lufton dezinformimin. “Dëgjojini ato që ata kanë për të thënë me durim.” Rregulli i saj i artë është: kurrë mos turpëroni dikë për pikëpamjet e tij. Kjo ka të ngjarë të dështojë. “Nëse vendosni të diskutoni për teoritë e konspiracionit, mos u hidhni poshtë me bindjet e personit tjetër,” pajtohet Jovan Byford. “Vendosni disa pika të përbashkëta.” Mos harroni se njerëzit shpesh u besojnë teorive të konspiracionit sepse thellë-thellë, ata janë të shqetësuar ose në panik. Mundohuni t’i kuptoni ato ndjenja – veçanërisht në një vit si ai që po kalojmë.

 

Inkurajoni mendimin kritik

Njerëzit që besojnë në teoritë e konspiracionit shpesh thonë: “Unë bëj studimin tim”. Problemi është se kërkimi i tyre tenton të konsistojë në shikimin e videove të trazuara në YouTube, ndjekjen e njerëzve të rastësishëm në Facebook, dhe marrjen e dëshmive nga llogaritë e paragjykuara të Twitter. Por fryma e dyshimit që përshkon internetin me mendjen konspirative është në të vërtetë një hapje kryesore për mendimin racional, thotë Jovan Byford. “Shumë njerëz që besojnë në teoritë e konspiracionit e shohin veten si skeptikë të shëndetshëm dhe studiues të vetë-mësuar në çështje komplekse,” thotë ai.

“Paraqitja e kësaj si diçka që, në parim, e vlerësoni dhe shpërndani.” Qëllimi juaj nuk është t’i bëni ata më pak kuriozë ose skeptikë, por të ndryshoni atë për të cilën ata janë kuriozë ose skeptikë. “”Unë e tregoja faktin se kishte ekspertë të ndryshëm që dyshonin në historitë zyrtare. Kjo ishte shumë bindëse për mua, “shpjegon ai.” Pse do të gënjejnë këta ekspertë? “Por pastaj ai filloi të zbatonte skepticizmin jo vetëm për” burimet zyrtare “, por edhe për” ekspertët “alternativë që po dëgjonin. Ai zhvilloi një kuptim më të thellë të vetë metodave shkencore dhe skepticizmin. Vetëm sepse një ekspert beson diçka, nuk e bën atë të vërtetë.

“Ju mund të gjeni ekspertë dhe njerëz shumë inteligjentë që i japin besim çdo pozicioni,” thotë ai. “Përqendrohuni tek ata që po i shtyjnë këto ide dhe në atë që mund të marrin”, thotë Claire Wardle. “Për shembull, fitim financiar duke suplemente shëndetësore, ose fitim reputacioni në ndërtimin e një numri të mëposhtëm.”

Bëni pyetje

Kontrollimi i fakteve është i rëndësishëm, por shpesh nuk është mënyra e duhur kur dikush beson me pasion në komplot. Pyetjet janë shumë më efektive sesa pohimet, thonë ekspertët. “Përqendrimi në taktikat dhe teknikat e përdorura nga njerëzit që shtyjnë dezinformimin është një mënyrë më efektive për t’i adresuar këto biseda sesa duke u përpjekur për të zbërthyer informacionin,” thotë Claire Wardle. Mendoni për pyetje të përgjithshme që i inkurajojnë njerëzit të mendojnë për ato që besojnë. Për shembull, a janë disa nga bindjet e tyre kontradiktore? A kanë shumë kuptim detajet e teorisë që ata po përshkruajnë? A kanë menduar ata për kundër-faktet?

“Duke bërë pyetje dhe duke i bërë njerëzit të kuptojnë të metat, në fund të fundit i bëni njerëzit të dyshojnë në vetëbesimin e tyre dhe t’i hapni ata për të dëgjuar pikëpamje alternative”, thotë ish-besimtari i komplotit Phil.

 

Mos prisni rezultate të menjëhershme

Ju mund të shpresoni se një bisedë konstruktive do të përfundojë me një lloj epifani mbi pudingun e Krishtlindjeve – por mos vini bast mbi të. Për ata që kanë rënë thellë në vrimën e lepurit të konspiracionit, dalja përsëri mund të jetë një proces shumë i gjatë. “Jini realist për atë që mund të arrini”, paralajmëron psikologu Jovan Byford. “Teoritë e konspiracionit ngulitin te besimtarët një ndjenjë epërsie. Është një gjenerator i rëndësishëm i vetëvlerësimit – i cili do t’i bëjë ata rezistent ndaj ndryshimit.”

Për kontrolluesin e fakteve Claire Wardle, nuk ka të bëjë vetëm me egon e mavijosur. Ky vit ka qenë i frikshëm – dhe për shumë, teoritë e konspiracionit kanë qenë një burim ngushëllimi. “Dallimi se të gjithëve u është kthyer jeta përmbys dhe po kërkojnë shpjegime,” thotë ajo.

“Teoritë e konspiracionit priren të jenë histori të thjeshta, të fuqishme që shpjegojnë botën. Realiteti është kompleks dhe i çrregullt, gjë që është më e vështirë për trurin tonë të përpunohet.” Por ekspertët pajtohen se edhe nëse nuk shihni rezultate të menjëhershme – mos u dorëzoni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat