Zbulim i papritur për njerëzit me sytë e kaltër dhe prejardhjen e tyre

Life style

Zbulim i papritur për njerëzit me sytë e kaltër dhe prejardhjen e tyre

Më: 22 dhjetor 2020 Në ora: 16:26
Foto ilustrim

Ka shumë karakteristika që e bëjnë një person unik, që nga ngjyra e flokëve deri te gjatësia, ngjyra e lëkurës e madhësia e këmbës.

Por është një karakteristikë që e ndajnë njerëzit më shumë të përbashkëta sesa mund të mendoni.

Të gjithë ata që kanë sy blu fillimisht kishin një paraardhës të përbashkët midis 6,000 dhe 10,000 vjet më parë.

Sigurisht, ne e dimë që sytë blu janë shumë më të rrallë sesa sytë kafe, dhe tani gjithçka ka kuptim, pasi shkencëtarët zbuluan se mutacioni gjenetik erdhi nga një qenie njerëzore e veçantë të gjitha ato vite më parë.

Studiuesit janë përpjekur dëshpërimisht për të arritur në pjesën e poshtme të ngjyrës së syve, duke studiuar gjenin OCA2, i cili përcakton nivelin e pigmentit kafe në syrin e njeriut, për shumë vite. Por ata kurrë nuk i gjetën përgjigjet që kërkonin.

Rezulton se mutacioni gjenetik që rezulton në sytë blu është nga një gjen krejtësisht i ndryshëm, i quajtur HERC2, i cili fik plotësisht OCA2, duke zbuluar blunë me të cilin kanë lindur.

Dhe, nga e dinë ata që e gjitha lidhet me një paraardhës të përbashkët? Sepse çdo person i vetëm me sy blu ka të njëjtin mutacion të saktë.

Edhe pse ka ende shumë më tepër kërkime që duhet të bëhen, mendohet se mutacioni mund të ishte përhapur kur njerëzit migruan nga Afrika në Evropë, gjë që do të shpjegonte pse vetëm njerëzit me origjinë evropiane kanë sy blu.

Zbulimi u bë në të vërtetë në vitin 2008, kur një ekip hulumtues nga Universiteti i Kopenhagës fillimisht gjurmoi mutacionin.

Profesor Hans Eiberg, autor i studimit, nga Departamenti i Mjekësisë Celulare dhe Molekulare, tha sipas Science Daily:

“Fillimisht, të gjithë kishim sy kafe. Por një mutacion gjenetik që prek gjenin OCA2 në kromozomet tona rezultoi në krijimin e një ‘ndërprerësi’, i cili fjalë për fjalë ‘fiku’ aftësinë për të prodhuar sy kafe.

“Ndërkohë, njerëzit që kanë sy të gjelbër mund të shpjegohet me faktin se ata kanë një sasi të reduktuar të melaninës në iris, e cila është shumë e ndryshme nga ata me sy blu.

“Nga kjo mund të konkludojmë se të gjithë individët me sy blu janë të lidhur me të njëjtin paraardhës. Ata të gjithë kanë trashëguar të njëjtin ndërprerës pikërisht në të njëjtin vend në ADN-në e tyre”, përfundoi profesori Eiberg.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat