Kjo është arsyeja pse e kuqja dhe jeshilja janë zgjedhur si simbol i festave të fundvitit

Life style

Kjo është arsyeja pse e kuqja dhe jeshilja janë zgjedhur si simbol i festave të fundvitit

Më: 22 dhjetor 2020 Në ora: 23:21
Ilustrim

Çdo festë e madhe ka ngjyrat e saj që e personifikojnë. Për shembull, festa e Halloween ka ngjyrën e zezë dhe portokalli, Shën Valentini ngjyrën e kuqe etj. E njëjta gjë vlen dhe për Krishtlindjet, ku e gjithë bota shkëlqen në nuancat e kuqe dhe jeshile.

Prej shekujsh këto dy dy ngjyra kanë qenë kombinimi klasik, dhe pyetja është si u bënë këto nuancat zyrtare të Krishtlindjeve?

Në fakt, historia daton shekuj më parë, kur këto dy ngjyra u përdorën për të përkujtuar një festë tjetër. Popujt e lashtë keltikë nderonin bimët e shenjta me ngjyrë të kuqe dhe të gjelbër për të qenë me gjelbërim të përhershëm dhe besonin se shenjtërorja kishte për qëllim ta mbante Tokën të bukur gjatë dimrit. Kështu që kur ata dhe kulturat e tjera festuan solsticin e dimrit, ata zbukuruan shtëpitë e tyre për të sjellë mbrojtje dhe fat të mirë për familjet e tyre në vitin e ardhshëm.

Tradita e kombinimit të ngjyrës së kuqe dhe jeshile të kuqe vazhdoi edhe në shekullin e 14-të, kur ngjyrat u përdorën për të shënuar fundin e vitit të vjetër dhe fillimin e një të riu në Krishtlindje.

Duket se historia sesi e kuqja dhe e gjelbërta simbolizuan Krishtlindjen i ngjan shumë festës: e rrënjosur në traditën fetare, e modernizuar nga komercializmi dhe e vazhduar nga shpirtrat e gëzuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat