3 pozicionet seksuale më të përhapura në Europë

Life style

3 pozicionet seksuale më të përhapura në Europë

Më: 25 dhjetor 2020 Në ora: 14:47
Foto Ilustrim

Ekziston një numër i madh i pozave seksi, gjë që më së miri e ilustron vepra e lashtë indiane Kama Sutra. Mirëpo, shumica nga ato poza janë vështirë të realizueshme, andaj ne evropianët të cilët nuk kemi praktikuar edhe aq shumë jogën, i duam ato më të thjeshtat. Terapeutët seksualë këshillojnë që mënyra më e mirë që të freskoni jetën tuaj seksuale është praktikimi i pozave seksi të reja. Po ju tregojmë tri poza më të popullarizuara në Evropë.

Pozicioni elefant

Kjo është një ndër pozat seksi më të adhuruarat në Itali dhe Francë, e cila quhet edhe si “qeni dembel”. Në këtë pozë femra shtrihet në stomak me jastëk të vendosur nën pjesën e poshtme të stomakut, në mënyrë që kërdhokullat të jenë lart. Partneri gjendet pas shpinës së saj dhe me duar mbështetet në krevat në mënyrë që torzoja e tij të qëndrojë lart, derisa me këmbë mbështetet për partneren. Ky modifikim i pozës klasike – nga prapa, jep një dozë të caktuar të romantikës, sepse trupat janë diçka më afër, prandaj parterët munden edhe të puthen, ndërkaq jastëku nën bark ndihmon stimulim më të mirë të Pikës G.

Pozicioni lotus

Kjo pozë seksi është e adhuruar midis dashnorëve në Spanjë. Në të femra ulet në prehër të mashkullit ashtu që këmbët e saj i mbështjell përreth belit të tij, ndërkaq trupat e tyre bëjnë formën e lules. Në Spanjë, kjo pozë është simbol llojit të vet të lirisë seksuale, sepse në atë vend në vitin 1970 kanë qenë të ndaluar filmat me pamje eksplicite seksuale. Spanjollët në mënyrë masive kanë shkuar në Francë për të shikuar filmin “Tangoja e fundit në Paris”, dhe pikërisht ai film e tregon këtë pozë. Në të dashnorët krejtësisht me trupa të puthitur e shikojnë njëri-tjetrin në sy – thotë profesoresha e seksologjisë, Belen Molinuvo e Universitetit të Madridit.

Pozicioni misionar

Kjo pozë është shumë e popullarizuar në Holandë, ndërkaq paraqet variantin e pozës tradicionale misionare. Në këtë pozë partnerja shtrihet në shpinë me duar dhe këmbë tërësisht të hapura. Sipas seksologëve, kjo pozë simbolizon çiltërinë dhe lëndueshmërinë e femrës, gjë që në seks sjell një dozë të erotikës seksuale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat