Mos i shmangni emocionet e vështira, ato kanë të vërteta për t’ju thënë

Life style

Mos i shmangni emocionet e vështira, ato kanë të vërteta për t’ju thënë

Më: 14 janar 2021 Në ora: 11:09
Ilustrim

Ndonjëherë shmangia e emocioneve të vështira mund të jetë një model i vazhdueshëm i zakonit. Ju madje nuk mund ta kuptoni se është diçka që po bëni. Por mos dëgjimi i këtyre ndjesive pa dyshim të pakëndshme mund të ketë efekte anësore.

Christopher Germer, në librin e tij Shtegu i Mindful to Self Compassion, jep një shembull se si kjo shmangie e çoi atë në veprime për të cilat më vonë u pendua. Germer dëshironte të ishte një burrë i mirë për gruan e tij të pavarur, e cila po shërohej nga operacioni. Ajo ishte tipi i mëngjesit, por ai nuk ishte, ishte i vendosur të zgjohej herët për ta ndihmuar atë. Mëngjesin e parë që ai u ngrit për ta ndihmuar, vuri re se ndjehej i tensionuar dhe me një humor të keq. Ai vuante nga hipoglikemia në mëngjes dhe kuptoi se kishte harruar të pinte lëng, por ai donte të ishte një burrë i mirë, kështu që vendosi të presë. Ai la mënjanë ndjenjat e tij.

Por siç ndodh shpesh, kjo injorancë e emocioneve nuk funksionoi siç duhet. Lufta dukej në fytyrën e tij. Gruaja e tij e vuri re dhe ishte e mërzitur. Pastaj u ndje i turpëruar dhe vuri në dyshim aftësinë e tij për t’u kujdesur për të. Ai kritikoi ashpër veten: “Ndoshta unë jam një person që nuk mund të ofrojë kujdes” dhe mendoi gjithashtu, se ai dëshironte të fajësonte edhe gruan e tij “Ajo duhet ta dinte që nuk jam një tipi i mëngjesit”. Dhe shpejt pas kësaj, kuptoi se nuk mund ta fajësonte atë ditën e parë pas shkarkimit të saj. “E sotmja ka të bëjë me nevojat e saj, jo me të miat”. Ishte lundrues në mes të gjithë këtyre mendimeve kontradiktore. Por ai e vuri re këtë model dhe i kërkoi asaj që ta presë ndërsa shkoi për të marrë lëngun e tij. Pastaj u ndje më i qetë për ta ndihmuar.

Germer zbuloi një model që ndodh shpesh kur njerëzit përjetojnë emocione të vështira:

“Nuk më pëlqen kjo ndjenjë.”

“Uroj që të mos e kisha.”

“Nuk duhet të ndjejë diçka të tillë”.

“E kam gabim që ndjehem në këtë mënyrë.”

“Unë jam një person i keq”.

Por ky proces nuk është aspak i dobishëm. Këto ndjenja duket se intensifikohen ndërsa i luftojmë. Dhe përfundimi ynë se ne jemi “njerëz të këqij” vetëm se do të rrisë konfuzionin që ndiejmë dhe mundësinë e të vepruarit në mënyra joefikase.

Por vetëdija për veten dhe emocionet tona mund të ndryshojë këtë model. Duke pranuar pakënaqësinë dhe sikletin që ju ndiheni, atëherë do t’ju ndihmojë të mendoni se si duhet të veproni për të qenë vetja juaj më e efektshme. Kur e kuptoni që nuk ju pëlqen ndjenja që keni, mendoni se cili është mesazhi që përçon. A ka ndonjë gjë që duhet të bësh? Ke nevojë për diçka? A është diçka që duhet të bëhet, ose mund të funksionojë edhe një opsion tjetër po aq mirë?

Kur shpërfillni emocionet themelore, ka të ngjarë të përjetoni të tjera edhe më të pakëndshme si një reagim ndaj të parës. Kur ndiheni të lënduar, të trishtuar ose të frikësuar, zemërimi mund të jetë reagimi ndaj tyre, duke i fshehur ato nga ju. Dhe nëse veproni me zemërim, veprimet tuaja sigurisht që nuk do të jenë në interesin tuaj më të mirë, as nuk do t’ju ndihmojnë të përmbushni vlerat ose qëllimet tuaja.

Këtu është një shembull tjetër. Imagjinoni që po ktheheni në shtëpi nga puna dhe gruaja juaj nuk ju pyet se si shkoi takimi për të cilin jeni shqetësuar kaq shumë ditë. Ju ndiheni të mërzitur dhe të pakënaqur, por menjëherë bindni veten se jeni budalla dhe egoist dhe jeni nën presion të mos mendoni për këtë. Kur darka është gati, ju bërtisni, “A nuk mund të keni përgatitur një herë atë që dua?” Mbrëmja juaj është shkatërruar plotësisht nga aty e tutje.

Zemërimi që keni pasur ishte një shenjë e dukshme e një ndjenje të pakëndshme. Mund të keni turp për këtë reagim, por ndjenja juaj ju jep një mesazh dhe ju duhet t’i kushtoni vëmendje asaj. Fakti që nuk ju pyeti për takimin mund të mos jetë aq tragjike, por është mënyra se si ndiheni.

Nëse në këtë rast do të ishit të vetëdijshëm për ndjenjat tuaja, do të vini re që nuk e pyeti, do të lëndoheshit prej saj, edhe sikur ta dinit se reagimi juaj nuk ishte i justifikuar. Bashkëshorti juaj mund të ketë kaluar një ditë të vështirë dhe zakonisht është shumë i butë dhe i kujdesshëm. Dhe kështu do të kishit zgjedhje, sepse do të kishit dëgjuar emocionet më të pakëndshme dhe të padëshiruara. Ju mund ta keni qetësuar veten duke thënë se vëmendja e saj është e rëndësishme për ju, se ju doni të jeni i rëndësishëm për të

Dhe atëherë do t’i drejtoheshit asaj dhe do t’i flisnit asaj se si ndjeheshit. Problemi do të zgjidhej dhe të dy do të ndjeheshit më mirë.

Vetëdija dhe emocionet janë aftësi që mund t’ju ndihmojë të njihni të gjitha emocionet tuaja. Kur jeni të vetëdijshëm për proceset tuaja emocionale, ju u jepni atyre rëndësinë e duhur. Çfarë po ndodh tani? Çfarë më thotë trupi? Çfarë është kjo ndjenjë? Kur filloi dhe për kë është? Kushtojini vëmendje mesazhit që ju është dhënë përmes një emocioni. Kjo aftësi, e cila funksionon dhe mund të fitohet dhe zhvillohet, mund t’ju ndihmojë të zgjidhni se si të veproni pa shkatërruar veten dhe marrëdhëniet tuaja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat