Reduktoni shenjat dhe rrathët e zinjë poshtë syve në mënyrë natyrale

Life style

Reduktoni shenjat dhe rrathët e zinjë poshtë syve në mënyrë natyrale

Më: 15 janar 2021 Në ora: 10:35
Ilustrim

Secili nga ne ka ndonjë shqetësim kur bëht fjalë për lëkuren e fytyrës. Shenjat mbi buzë, në ballë, nën sytë e tyre. Ka disa pjesë ku lëkura është më e brishtë më e ndjeshme, prandaj edhe pëson ndryshimeve, kryesisht prej faktorëve si rrezët e diellit,  ndotjes, të ftohtit dhe kalimit të pashmangshëm të viteve.

Përveçse na bën të dukemi më të vjetër, këto pika mund të jenë një barrë e shtrenjtë, pasi që kremrat që premtojnë për të ndihmuar janë mjaftë të shtrenjtë.

Ju mësojmë si të bëni një recetë 100% natyrale që do t’ju ndihmojë të hiqni qafe shenjat në fytyrë, rrathët e zinjë poshtë syve që të keni një ten të njëtrajtshëm të lëkurës.Kjo recetë është e lehtë, e shpejtë dhe e lirë.

Të gjitha që ju duhet është majdanozu dhe limoni.

Majdanozi është i pasur me disa lëndë ushqyese, veçanërisht me vitamina A dhe C, dhe kalcium, squfur, hekur, fosfat, magnez dhe kalium. Rregullon tenin e lëkurës dhe ndihmon në rigjenerimin e saj.

Zvogëlon inflamacionin dhe acarimin, zvogëlon skuqjen dhe e bën lëkurën të duket si e re. Përbërësi tjetër në këtë recetë është limoni, një burim i madh i vitaminës C.

Limoni është i njohur mirë për vetitë e tij. E vetmja gjë që  duhët të mbani mend është  që këtë maskë ta  aplikoni vetëm natën, pak minuta  para se të shkoni në shtrat, për shkak të vetive të  limonit. Nëse ju nuk dëshironi të përdorni lëng limoni, ju mund ta zëvendësoni atë me uthullë molle.

Përbërësit:

– 200 ml ujë (1 filxhan);

– 2 lugë gjethe  të grira;

– 1 lugë gjelle lëng limoni të shtrydhur ose uthull molle.

Udhëzime

Vendosni ujë në një tenxhere  që të vloj, sapo të fillojë lim, ndalni zjarrin dhe shtoni gjethet e majdanozit.

Kur e vëreni se është ftohur kogja,i shtoni limonin ose uthullën e mollës dhe përzieni mirë.

Përdoreni këtë recetë një herë në ditë, natën, pak para shtratit.

Të nesërmen, lani mirë fytyrën me sapun dhe gjatë kësaj periudhe shmangni qëndrimin në diell.

Ju mund të ruani atë në frigorifer për disa javë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat