Mos kini frikë nga frika. Ja pse ju bën mirë

Life style

Mos kini frikë nga frika. Ja pse ju bën mirë

Më: 16 janar 2021 Në ora: 09:18
Ilustrim

Një ‘racion’ i vogël frike ju bën mirë thonë shkenctarët. Ndërkohë që zgjerimi i njohurive dhe zhvillim i teknogjisë ka bërë të mundur që shumë fobi dhe frikra të kurohen duke u përballur me to nën vëzhgimin e një psikologu, ka të tjerë që thonë se pak frikë ju bën mirë.

Sipas ‘Bright Side’ arsyeja e parë është se të ndihmon të humbësh kile. Kur shiko një film horror, ju digjni rreth 113 kalori, e barabartë kjo me 30 minuta ecje.

Frika mund t’ju motivojë. Kur ne trembemi nuk lëshojmë vetëm adrenalinë, por edhe serotonin, një kimikat që ndihmon trurin të punojë më mirë duke na e kthyer frikën në energji.

Po që frika të lidh më shumë me ata që ke rreth vetes e dije? Kur friksohemi lëshohet hormoni i quajtur oxytocin, i cili nxit lidhjen tonë me ata që kemi pranë. Duke ditur që njerëzit kanë instiktin e mbijetesës, ata kanë gjithashtu në thelb të qenurit të afër me të tjerët për të tejkaluar rrezikun.

Frika të nxit t’i largohesh më shpejt problemeve. Pasi kur trembemi, truri merr sinjale për të reaguar më shpejt se zakonisht.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat