Disa gabime të kujdesit ndaj lëkurës që do t’ju bëjnë me akne

Life style

Disa gabime të kujdesit ndaj lëkurës që do t’ju bëjnë me akne

Më: 16 janar 2021 Në ora: 10:53
Ilustrim

Përdorimi i pecetave të makiazhit

Edhe pse vetë pecetat e makiazhit nuk kanë gjasa të shkaktojnë probleme, ato mund të lënë pas papastërtitë dhe mbetjet e përbërjes që mund të çojnë në puçrra. Pecetat përmbajnë alkool, aromë dhe përbërës të tjerë që mund të thajnë lëkurën. Nëse lëkura juaj është e ndjeshme, ka mundësi që fërkimi ta irritojë atë dhe të shkaktojë ënjtje dhe inflamacion që mund të bllokojë poret tuaja.

Përdorimi i kremit të gabuar të diellit

Ndërsa është e rëndësishme për të mbrojtur lëkurën tuaj nga dielli, lloje të caktuara të kremit mund të kontribuojnë në zhvillimin e puçrrave. Disa formula të kremrave kundër diellit përdorin filtra organikë me bazë vaji që mund të irritojnë lëkurën dhe të shkaktojnë shpërthime. Kremërat e tjerë kundër diellit për të shmangur janë produkte të rënda dhe komedogjene që mund të bllokojnë poret dhe t’ju japin njolla dhe pika të zeza. Mënyra më e mirë për të mbrojtur lëkurën tuaj është të zgjidhni një krem ​​hidratues gjatë ditës që përmban një SPF me spektër të gjerë dhe ta aplikoni atë gjithmonë në lëkurë të pastër.

Mos pastrimi i syzeve

Nëse shpesh keni puçrra rreth syzeve, ka shumë të ngjarë që po harroni të pastroni kornizat. Mjekët rekomandojnë identifikimin e zonave tuaja problematike për puçrrat, si urën e hundës, dhe pastrimin e asaj pjese të kornizave tuaja një herë në ditë. Syzet tuaja gjithashtu mund të jenë shumë të ngushta dhe mund të bllokojnë poret tuaja duke i shtyrë qelizat e vdekura të lëkurës përsëri tek poret. Rregullimi i përshtatjes së syzeve mund të ndihmojë në parandalimin e bllokimit të poreve.

Pastrimi I shpeshtë i fytyrës

Pastrimi i lëkurës tuaj është një hap thelbësor në luftimin dhe parandalimin e puçrrave, por larja e tepërt mund të bëjë pikërisht të kundërtën. Dermatologët besojnë se pastrimi I shumtë i lëkurës mund të prishë ekuilibrin. Përdorimi i shumë produkteve të dizajnuara për të ndihmuar në tharjen e vajit të tepërt mund të thajë shumë lëkurën tuaj dhe të bëjë që gjëndrat tuaja vajore të prodhojnë më shumë vaj dhe më shumë thyerje të akneve.

Përdorimi i shumë produkteve të flokëve

Disa produkte të kujdesit për flokët që ju ndihmojnë në zbutjen e flokëve mund t’ju japin akne. Shampot, balsamet dhe produktet e stilimit mund të shkaktojnë lloje të ndryshme puçrrash përgjatë vijës tuaj të flokëve dhe në ballë. Nëse këto produkte futen në fytyrën tuaj, ato mund të bllokojnë poret tuaja dhe të irritojnë lëkurën tuaj.

Larja e fytyrës në dush

Kur bëni dush, njerëzit zakonisht përdorin ujë shumë të nxehtë për lëkurën e tyre. Uji i nxehtë është shumë irritues për lëkurën tonë dhe mund të dëmtojë pengesën e lëkurës. Ai gjithashtu mund të shpërndajë dhe lajë vajrat natyralë në lëkurë duke e lënë atë të thatë dhe të irrituar.

Mos pastrimi pas një stërvitje

Kapërcimi i rregullt i dushit pas palestrës mund t’ju sjellë puçrra pas stërvitjes. Bakteret në lëkurën tuaj nga djersitja mund të bllokojnë poret tuaja dhe të çojnë në shpërthime. Dermatologët rekomandojnë të bëni dush menjëherë pas stërvitjes për të hequr djersën, vajin dhe papastërtitë që mund të jenë grumbulluar.

A keni bërë ndonjë nga këto gabime të kujdesit për lëkurën? A keni vërejtur ndonjë gjë tjetër që mund të shkaktojë rrugëtimin tek puçrrat?

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat