6 gjërat që ju tregojnë se duhet ta lini shokun tuaj të shpirtit

Life style

6 gjërat që ju tregojnë se duhet ta lini shokun tuaj të shpirtit

Më: 22 janar 2021 Në ora: 18:55
Foto ilustrim

Shpesh njerëzit ngatërrojnë fjalët shok shpirti dhe bashkëshort. Një mik i shpirtit supozohet të jetë personi me të cilin dashurohesh me shikim të parë, martohesh dhe ke fëmijë dhe pastaj kaloni pjesën tjetër të jetës, të lumtur së bashku. Shoku i shpirtit nuk është emri që duhet t’i vendosni partnerit tuaj në jetë. Koncepti i shokut të shpirtit shkon shumë më thellë se kaq.

Kushdo që ka qenë në një marrëdhënie të vërtetë shpirtërore e di që ekziston një ndryshim

Nuk ka asnjë mënyrë që të mund të shpjegoni saktësisht se çfarë është ajo që ndjeni në praninë e shokut tuaj të shpirtit. Kjo ndjenjë, edhe pse e pashpjegueshme me fjalë, është e vështirë të humbasë kur arrin të ndodh. Të jesh me shokun tënd të shpirtit nuk ka të bëjë thjesht me nxitimin e çmendur të dashurisë. Ju ndjeni një lidhje që shkon më thellë sesa niveli i lumturisë i induktuar nga endorfina që ju jep dashuria dhe tërheqja. Kur takoni shokun tuaj të shpirtit, ju e dini që keni gjetur një person me të cilin lidheni jo vetëm fizikisht. Ju ndjeni një lidhje intelektuale, shpirtërore dhe madje emocionale.

Intensiteti i një marrëdhënie të tillë është shumë më i lartë se gjithçka tjetër e përjetuar deri atëherë.

Ju e dini që ata kanë zemrën tuaj dhe e bëjnë këtë në mënyrë të pakthyeshme. Kur i takoni për herë të parë, ata as nuk ndihen si të huaj, ata duken si një pjesë e juaja që gjithmonë i keni pasur dhe i keni harruar vetëm për një moment. Ata ndjehen sikur janë mishërimi i gjallë i familjaritetit të shtëpisë. Kjo është për shkak se ata janë shoku juaj i shpirtit dhe shpirti juaj i ka njohur gjatë gjithë jetës.

Ndonjëherë, duket se kjo jetë nuk është vetëm ajo ku ju të dy mund të jeni së bashku.

Në fillim, ju jeni ngurrues dhe të zemëruar dhe përpiqeni në mënyrë agresive të ruani marrëdhënien. Ju do të bëni gjithçka që ju bën të ndiheni sikur mund t’i bëni gjërat të funksionojnë. Por, ajo që do të arrini në përfundim është që ta lini atë të shkojë, për të mirën e të dyve. Ju do kuptoni se kjo është gjëja e domosdoshme që duhet bërë, për të mos sjellë më shumë toksicitet në jetën tuaj. Megjithëse ky vendim mund të jetë shumë traumatik, jeta vazhdon.

Dashuria nuk do të jetë më e njëjta

Nuk do të jeni të paaftë të dashuroheni përsëri. Nëse jeni me fat do të gjeni dikë me të cilin do ta kalonit pjesën tjetër të jetës tuaj. Dhe nuk do të jetë një kompromis, ju do të jeni të lumtur me jetën që keni bërë. Por ju nuk do të jeni të kënaqur. Gjithmonë do të ndiheni sikur ekziston diçka që ju mungon në jetën tuaj dhe thjesht nuk mund t’i vini gishtin. Si e përjetoni dashurinë ndryshe, pasi të keni qenë me shokun tuaj të shpirtit!

Ju gjithmonë do t’i mbani kujtimet me vete

Sado që të përpiqesh dhe çfarëdo që të bësh për të maskuar ato kujtime, kurrë nuk do të jesh në gjendje t’i lësh plotësisht ato. Ato do t’ju kapin pa dijeni kur as nuk po i mendoni. Dhe kur të jeni të trishtuar ose pak të dëshpëruar ato do të vijnë me shumicë. Do të ndiheni sikur nuk keni kontroll mbi filmin që po luhet brenda ekranit të kokës tuaj. E mirë apo e keqe, e kohërave të lumtura të pakujdesshme ose e atyre më të stresuara; të gjitha ato kujtime do të jenë të gjalla brenda teje.

Ju do të bëheni një version tjetër i vetvetes

Kur ndaheni nga shoku juaj i shpirtit, diçka ka humbur përgjithmonë në thelbin e mënyrës se si e perceptoni veten. Ju mohoni një pjesë të vogël të vetes tuaj në mënyrë që të mund të lëvizni nga dhimbja e humbjes së tyre. Ju mësoni të përballoni dhimbjet e zemrës. Ju ndryshoni mënyrën e qasjes së marrëdhënieve dhe njerëzve. Ata që do t’ju takojnë më pas mund ta vlerësojnë këtë version të modifikuar, sepse ju jeni padyshim më me përvojë dhe të mësuar se më parë. Por ju e mbani mend si ishit dhe mbase ndonjëherë ju mungon të jeni ai version i vetvetes. Por nuk ka asnjë mënyrë që të mund të ktheheni përsëri në atë kohë.

Ju e pyesni shumë veten për të kaluarën

Nëse nuk jeni me shokun tuaj të shpirtit edhe pse keni provuar gjithçka që keni në fuqinë tuaj, kjo do të thotë se marrëdhënia ishte shumë toksike sa nuk mund të funksiononte. Edhe disa vite pasi të ketë ndodhur, ju do ta gjeni veten duke menduar nëse kishte ndonjë gjë që mund të kishit bërë ndryshe. Ju do të zgjidhnit trurin tuaj për të gjitha veprimet dhe reagimet tuaja në atë kohë, duke u përpjekur të mendoni se çfarë ishte ajo që shkaktoi ndarjen ose ku gjërat dolën nga kontrolli.

Ju do ndiqni ëndrrat tuaja

Siç u përmend më parë, të mos jesh me shokun tënd të shpirtit nuk do të jetë fundi i jetës tënde. Ju do të dashuroheni përsëri dhe do të kaloni jetën si të gjithë të tjerët. Dhe shumicën e ditëve mund të mos i mendoni as për një sekondë. Por kjo nuk do të thotë që shpirti yt i ka harruar. Dhe kjo do të jetë e dukshme në të gjitha kohët që i shihni në ëndrrat tuaja. Kjo është mënyra juaj e nënvetëdijes për të trajtuar humbjen e tyre.

Jeta juaj do të vazhdojë

Ju do të keni aventura të mahnitshme dhe një shtëpi të kënaqshme. Po, është e vërtetë që kurrë nuk do të jeni në gjendje të shëroheni plotësisht nga humbja e shokut tuaj të shpirtit sepse ata ndihen si një pjesë e juaja, por ju patjetër do të mësoheni me ndjenjën. Ju do të mësoni të jetoni me të, ashtu si të jetë një pjesë tjetër e juaja.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat