12 truke për të zgjuar fëmijët gjumashë

Life style

12 truke për të zgjuar fëmijët gjumashë

Më: 26 janar 2021 Në ora: 23:07
Foto ilustrim

Është e provuar shkencërisht se nëse fëmijët flejnë mirë dhe mjaftueshëm ata do të kenë rezulatete më të mira në shkollë, kujtime më të mira dhe sjellje më të mirë. 

Sidoqoftë, zgjimi i tyre, ngelet një nga proçeset më të vështira për prindërit.

Disa këshilla se si ta bëni proçesin e zgjimit më të lehtë për ju dhe fëmijën tuaj:

 1. Lërini rrezet e diellit të futen në dhomë para se të zgjoni fëmijën tuaj

2. Kufizoni ekspozimin e dritës blu para gjumit

3. Luaj muzikë për të zgjuar fëmijën tuaj

4. Vendosni librin e tyre audio të preferuar

5. Vizatoni një tabelë rutinore të mëngjesit për ta bërë më të kënaqshëm të gjithë proçesin

6. Kthejeni zgjimin në një lojë

7. Zgjojini fëmijën tuaj me erën e mëngjesit të tij të preferuar

8. Jepuni pak kohë që të zgjohen duke u ofruar më parë një gotë lëng

9. Përdorni kafshën shtëpiake të familjes si një alarm 

10. Lëreni fëmijën tuaj të përjetojë pasojat natyrore të vonimit

11. Mos e nxit dramën

12. Sigurohuni që fëmijet po flenë sa duhet

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat