Numri i këmbës të tënde tregon diçka shumë interesante, lexoje çfarë thonë për ju

Life style

Numri i këmbës të tënde tregon diçka shumë interesante, lexoje çfarë thonë për ju

Më: 26 janar 2021 Në ora: 23:09
Foto ilustrim

Një studim i pazakontë i një grupi shkencëtarësh suedezë, thotë se numri i këpucëve tua, mund të tregojë se sa gjatë do të jetoni.

Hulumtimi që ka filluar në vitin 1987 ka analizuar 800 njerëz. Studimi i ri është përsëritur vitin e kaluar, ku morën pjesë disa mijëra burra e femra.

Shkencëtarët suedezë thonë se numri i këpucëve lidhet me jetëgjatësinë, por se jeta mund të shtohet nëse ushqeheni shëndetshëm dhe ushtroni rregullisht. Sipas tyre, raporti i numrit të këpucëve dhe jetëgjatësisë është si më poshtë:

Tek femrat:

Numër 35: 64-69 vjet

Numër 36: 70-76 vjet

Numër 37: 77-82 vjet

Numër 38: 78-84 vjet

Numër 39: 73-75 vjet

Numër 40: 70-72 vjet

Numër 41: 67-70 vjet

Numër 42: 66-69 vjet

Numër 41: 73-77 vjet

Numër 42: 75-82 vjet

Numër 43: 74-79 vjet

Numër 44: 67-72 vjet

Numër 45: 66-69 vjet

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat