3 faza që duhet të kalojë raporti

Life style

3 faza që duhet të kalojë raporti

Më: 27 janar 2021 Në ora: 18:21
Foto ilustrim

Ekzistojnë 4 faza të rëndësishme që çdo vajzë duhet të kalojë me nënën e saj, sipas psikologes dhe autores së librave të njohur për gratë, Olga Valyaeva.

3 fazat e pashmangshme që një nënë dhe bijë duhet të kalojnë patjetër, janë:

1. Simbioza

Mosha: 0-7
Elemente: nevoja e përhershme për kujdesin dhe dashurinë e nënës
Detyrat: të krijoni një lidhje të fortë midis një nëne dhe një vajze dhe të keni një fëmijëri të lumtur

2. Argumente

Mosha: 7-14
Elemente: argumente të vazhdueshme

Detyrat: formimi i një personaliteti
Rreziqet e mbërthimit në këtë fazë: duke argumentuar gjatë gjithë kohës dhe duke u përpjekur gjithmonë të provoni se dini gjithçka më mirë sesa mamaja juaj.

3. Mirënjohje dhe respekt

Mosha: 21+
Elemente: mikesha të ngushta me nënën
Detyrat: të arrijnë një mirëkuptim të vërtetë me nënën e tyre dhe të kuptojnë vlerën e saj

Finalizimi i këtyre fazave dhe marrja e një niveli kaq të lartë të lidhur me një nënë, çon në kaq shumë përparësi për një vajzë, njëra prej tyre është - siç  tregon studimi - një nivel i lartë i vetëvlerësimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat