Mënyra e duhur për të prerë thonjtë e këmbëve që mos të futen në mish, sipas ekspertëve

Life style

Mënyra e duhur për të prerë thonjtë e këmbëve që mos të futen në mish, sipas ekspertëve

Më: 2 shkurt 2021 Në ora: 23:15
Foto ilustrim

Nëse jeni të prirur që thonjtë e këmbëve t’ju rriten brenda në mish, ose nëse thonj delikatë, shkurtimi i tyre në një formë specifike mund t'ju ndihmojë.

Sipas Dr. Miguel Cunha, një kirurg pediatrik i çertifikuar nga bordi dhe themelues i Gotham Footcare dhe Marcela Correa, një pedikurist mjekësor dhe pronar i Medi Pedi NYC, forma më e mirë për thonjtë e këmbëve është e sheshtë e gjitha.

"E rëndësishme është të shmangni prerjen e thonjve të këmbëve në formë  rrumbullake ose me kënd për të parandaluar rritjen e thonjve në mish ", thotë Cunha. "Sapo thonjtë të priten drejt duhet mnjëherë të përdorni limën në skajet e tyre për të limuar majat”

"Kjo formë do të lejojë që thonjtë të rriten drejt, gjë që do t'i parandalojë ata të futen në lëkurën tuaj.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat