Disa arsyet pse dyert në tualetet publike nuk arrijnë dyshemenë

Life style

Disa arsyet pse dyert në tualetet publike nuk arrijnë dyshemenë

Më: 9 shkurt 2021 Në ora: 16:35
Foto ilustrim

Një banjë publike me siguri nuk është vendi më i këndshëm që duhet të vizitojmë., por ndonjëherë jemi të detyruar ti përdorim.

Kur përdorni një tualet publik, ju ndoshta keni menduar pse dyert nuk arrijnë në dysheme .

Përgjigja është, nuk është bërë për t'ju turpëruar. 

Në të vërtetë ka disa arsye dhe për këtë dhe Bright Side tregon disa nga këto arsye.

1.Është me e lehtë për t’u pastruarPër shkak të kërkesës së lartë për tualete publike është e nevojshme që ato të pastrohen disa herë në ditë. Hendeku në pjesën e poshtme bën që banjot të pastrohen shumë më lehtë.

2. Në rast aksidenti, ju mund të merrni ndihmë lehtësisht.Në një derë të mbyllur plotësisht nëse një personi i bie të fikët ose mund të ketë probleme shëndetësore do të duhej shumë kohë para se dikush ta vinte re atë.

3. Ndihmon në frenimin e sjelljes së papërshtatshmeMungesa e  privatësisë në tualetet publike gjithashtu i ndalon njerëzit të bëjnë gjëra që nuk duhet të bëjnë. Karakteristikat e dyerve lejojnë një nivel më të lartë të mbikëqyrjes dhe parandalimit të sjelljes së papërshtatshme.

4.Kushtojnë më lirëNdërtimi i ndarjeve që shtrihen nga dyshemeja në tavan kërkon një dizajn më të saktë dhe përdorimin e materialeve të ndryshme, gjë që do të rriste koston totale . Për një pronar biznesi, do të jetë gjithmonë më me kosto efektive blerja dhe instalimi i dyerve me boshllëqe.

5. Ka ventilim më të mirë të erëraveNë një banjo të mbyllur plotësisht bëhet e vështirë që aromat e pakëndshme të zhduken. Me boshllëqet mbi dhe nën tezgat e banjës, ajri qarkullon shumë më mirë dhe erërat e këqija zhduken më shpejt.

6.Ju mund të ndani letrën e tualetit më lehtëTë gjithë e dimë atë moment të tmerrshëm kur papritmas kuptojmë se kemi mbaruar letra higjienike ndërsa shkonim në tualet. Nëse ndodh në një banjë publike, të paktën mund të kërkoni që personi në stendën pranë jush t'ju kalojë pak letër higjienike, por nëse ju mbaron letra në një derë të mbyllur plotësisht, askush nuk mund t'ju shpëtojë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat