Harroni shpesh gjatë përditshmërisë? Do të befasoheni kur të mësoni çfarë thotë shkenca për këtë gjë

Life style

Harroni shpesh gjatë përditshmërisë? Do të befasoheni kur të mësoni çfarë thotë shkenca për këtë gjë

Më: 1 mars 2021 Në ora: 16:42
Foto ilustrim

Të harruarit, shpeshherë, është lidhur me mungesë inteligjencën, sipas praktikës së përditshme.

Megjithatë një studim i kryer nga Universiteti i Torontos pretendon të kundërtën. Sipas tyre, memoria e fortë është një aset i mbivlerësuar, derisa harresa mund të jetë një përfitim inteligjence.

“Është e rëndësishme për trurin që të harrojë informacione jo-relevante dhe, në vend të kësaj, të fokusohet në vendime të rëndësishme”, potencoi profesori Blake Richland, kryesuesi i hulumtimit.

Profesori Richards dhe Paul Frankland propozuan që memorja të shfrytëzohet për të optimizuar vendimmarrjen duke ruajtur informacione të vlefshme dhe duke lënë gjërat e tjera të parëndësishme të kalojnë në harresë.

Ata thonë se ky aspekt i harresës është ndoshta një ndihmë për ne më shumë se një pengesë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat