Gjërat që një grua nuk duhet t’i bëjë gjatë ciklit të saj menstrual

Life style

Gjërat që një grua nuk duhet t’i bëjë gjatë ciklit të saj menstrual

Më: 6 mars 2021 Në ora: 11:51
Ilustrim

Pavarësisht nëse keni kaluar ciklin tuaj të parë ose ju janë ndërprerë për shkak të moshës, menstruacionet kanë disa efekte që do të bënit mirë t’i kushtonit vëmendje.

Pra, ndërsa keni një ide të mirë të asaj që duhet të bëni gjatë ciklit tuaj menstrual (shishe me ujë të nxehtë, të pini shumë ujë dhe të hani çokollata dhe fruta), ju mund të mos jeni njohur mirë me atë që nuk duhet të bëni.

Më poshtë jepet një listë gjithëpërfshirëse e gjërave që nuk duhet t’i bëni gjatë ciklit tuaj menstrual.

Mos mbani të njëjtën pecetë ose tampon për një kohë të gjatë

Pavarësisht nga zgjedhja juaj midis një tamponi dhe një pecete sanitare, nuk duhet ta mbani atë për shumë orë pa e ndërruar. Mbajtja e saj për shumë kohë mund të rrisë shanset tuaja për të marrë një infeksion, si dhe skuqjet e lëkurës, madje edhe TSS (ose sindromën e shokut toksik), të cilat mund të jenë vdekjeprurëse. Pra, nëse preferoni peceta, ndërroini të paktën një herë në 6 orë. Sa për tamponët, një herë në 2 deri në 3 orë është ideale.

Mos përdorni një larje vaginale

Në të vërtetë, mos e përdorni edhe kur nuk keni menstruacione! Larjet vaginale mund të rrisin rrezikun e infeksioneve vagjinale dhe madje të prishin ekuilibrin natyror të pH të rajoneve tuaja të poshtme, gjë që është e dëmshme. Nëse dëshironi të pastroni veten, mjafton uji i ngrohtë.

Mos u depiloni

Gjatë ciklit tuaj menstrual, nivelet e estrogjenit ulen, kjo do të thotë që nëse lëndoheni gjatë kësaj kohe, ju do ta ndjeni dhimbjen më shumë se kurrë për shkak të një ndjeshmërie të lartë. Kjo është arsyeja pse ndoshta është një ide e mirë që të mos depiloheni gjatë kësaj kohe.

Mos anashkaloni asnjë vakt

Në këtë kohë të muajit, trupi juaj ka nevojë për shumë energji për t’u marrë me ngërçet dhe ndryshimet e humorit. Reduktimi i vakteve do të ulë nivelin e energjisë, prandaj sigurohuni që të hani.

Mos iu dorëzoni ushqimit të shpejtë

Ndërsa ngrënia gjatë ciklit menstrual është e rëndësishme, akoma edhe më e rëndësishme është zgjedhja e ushqimit të duhur. Menstruacionet janë një gjë e pakëndshme dhe është e zakonshme të kërkosh ngushëllim në ushqime jo të shëndetshëm ose ato me përmbajtje të lartë natriumi. Sidoqoftë, kënaqja me ushqimin që është i keq për ju do të rrisë sikletin tuaj duke shkaktuar mbajtjen e lëngjeve

Mos konsumoni produkte bulmeti

Shmangia e produkteve të qumështit është e domosdoshme gjatë menstruacioneve. Megjithëse kalciumi është i mirë për ju në këtë kohë, do të jetë më mirë ta merrni atë si shtesë sesa nga qumështi. Produktet e qumështit të tilla si qumështi, djathi, kosi, etj., përmbajnë një lloj acidi të njohur si acid arakidonik, i cili mund të përkeqësojë ndjeshëm ngërçet e barkut. Kështu që shmangni qumështin dhe mishin e derrit, viçit, gjelit të detit dhe mishin e pulës gjithashtu, pasi të gjitha përmbajnë nivele të larta të këtij acidi.

Mos qëndroni gjatë ulur

Edhe pse gjithçka që ju pëlqen të bëni është të qëndroni në shtrat gjatë gjithë ditës, mos e bëni atë. Qëndrimi ulur do të drejtojë fokusin tuaj tek dhimbjet e ciklit, gjë që mund t’i bëjë ato të ndihen shumë më keq. Në fakt, pushimi nuk është mënyra për të rregulluar problemin, por ushtrimi! Ushtrimet jo vetëm që lehtësojnë dhimbjet menstruale por ju bëjnë të ndiheni më mirë në përgjithësi. Aerobia është ushtrimi më i mirë!

Mos planifikoni takime

Siç u përmend më parë, për shkak të niveleve të ulëta të estrogjenit në trupin tuaj gjatë ciklit menstrual, ndjeshmëria juaj ndaj dhimbjes rritet ndjeshëm. Pra, është më mirë që në këtë kohë të mos caktoni asnjë lloj takimi që ka potencialin të shkaktojnë dhimbje (të tilla si depilim, takime dentare, etj). Ruaji ato për një datë të mëvonshme.

Mos u futni në ndryshimet e humorit tuaj

Ndryshimet e humorit janë ndoshta pjesa më e keqe e menstruacioneve, ato mund të përkeqësohen shumë nëse zhyteni në to. Në vend që t’i shtoni benzinë zjarrit, merrni pak kohë pushim dhe bëni diçka që ju bën të lumtur, të tilla si leximi i një libri ose shëtitja. Kjo gjë mund t’ju shpëtojë nga shumë situata të pakëndshme!

Trajtojini këto 9 ‘JO’ si rregulla që duhet të betoheni, nëse doni të keni një cikël menstrual relativisht pa siklet. Dhe meqenëse të gjitha këto gjëra janë në duart tuaja, bërja e tyre nuk do të jetë kaq e vështirë!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat