Dashuria nuk vjen përmes barazisë. Të grindeni për këtë është justifikim për të mos dashur njëri-tjetrin

Life style

Dashuria nuk vjen përmes barazisë. Të grindeni për këtë është justifikim për të mos dashur njëri-tjetrin

Më: 11 mars 2021 Në ora: 12:25
Ilustrim

Çfarë kuptimi ka në një çift grindja për “opinione” të ndryshme?

Është logjike që në çift të ketë mendime të ndryshme: çifti përbëhet nga dy individë të veçantë që kanë dy koka të ndryshme, emocionohen për situata të ndryshme, kanë projekte për jetën e përbashkët, por edhe atë individuale, rrugën e tyre të rritjes personale, etj…

Mund të ketë rastësi, mendime të përbashkëta, bashkëveprime, por atëherë ndryshimi i pikëpamjeve është normal.

Dashuria nuk vjen përmes barazisë. Të grindeni për këtë është një justifikim për të mos dashur njëri-tjetrin. Dallimi në mendim përdoret si pretekst për të gjykuar, akuzuar apo dënuar tjetrin.

“Nëse mendon ndryshe nga unë, atëherë nuk më do, atëherë e ke gabim…”. Kjo mënyrë jetese e vret çiftin.

Duam të krijojmë një simbiozë që shndërrohet në kafaz, ku tjetri nuk është më i lirë të rritet, të shprehet.

“Ose kështu, ose asgjë”.

Ky mesazh themelor bëhet një shantazh i bukur, por ndoshta është vetëm një mënyrë për ta larguar personin, për ta bërë atë të ndihet në gabim dhe prandaj një ditë e fajësoni atë për prishjen e mundshme të marrëdhënies.

A kemi mendime të ndryshme?

Mirë! Ajo që është e rëndësishme është që ekzistojnë këto pika të përbashkëta: puthje, përqafime, përkëdhelje …

Pjesa tjetër është plotësuese.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat