5 shenjat që tregojnë se është koha për të pastruar shpirtin tuaj

Life style

5 shenjat që tregojnë se është koha për të pastruar shpirtin tuaj

Më: 31 mars 2021 Në ora: 12:11
Ilustrim

Detoxi për trupin është i domosdoshëm. Trupat tanë marrin kaq shumë gjëra që nuk janë të mira për ne që nganjëherë kemi nevojë për detox. Por shumë njerëz nuk e dinë se e njëjta gjë mund të ndodhë me shpirtrat tanë. Mendjet dhe trupat tanë mund të jenë të mbushur me negativet dhe gjëra që janë të këqija për shëndetin tonë.

“Shumë profesionistë shëndetësorë e identifikojnë depresionin  si shkaktarin kryesor të pakënaqësisë,” Dr. Andrew Weil.

Unik Portal ju sjell  disa shenja që do t’ju bëjnë t’ju kuptojnë se kur është koha për të pastruar shpirtin tuaj dhe si të nisni duke lënë gjërat të shkojnë dhe duke e kthyer shpirtin tuaj në bazën e duhur.

Keni negativitet

A po shfletoni, kërkoni, lexoni  vazhdimisht lajme të ndryshme që nxisin stres, mërzi, pakënaqësi atëherë dijeni se është koha për të pastruar shpirtin tuaj. Njerëzit negativ mund t’ju tërheqin me kalimin e kohës, dhe ju nuk mund ta kuptoni deri sa të ndodhë për një kohë të gjatë. Kjo sigurisht vlen të theksohet se ka një ndryshim të madh në mes të një person negativ, dhe një person i cili ndodh të jetë duke kaluar nëpër një situatë negative – kështu që të jenë të ndërgjegjshëm për këtë mundësi . Çaktivizimi i pajisjeve teknologjike  dhe lidhja me njerëzit që i doni është një mënyrë e shkëlqyeshme për të mos kërkuar mjerimin dhe duke ushqyer gjëra të këqija në shpirtin tuaj.

2.Nuk jeni si më parë

A e po e vëreni që shumica e kohës kur filloni të flisni, gjithçka që thua është sarkastike? A tentoni të lëndoni njerëzit shpesh pa kuptim? Kjo kërkon një detoksifikim të shpirtit. Ju nuk jeni të vetëdijshëm për gjërat që ju thoni, sepse jeni aq të mbushur me negativitet. Qëllimi i lartësimit të të tjerëve dhe të menduarit për gjëra të mira mund të ndihmojnë me këtë.

Miqtë tuaj nuk duan të jenë afër jush

Nëse ju jeni vazhdimisht duke grumbulluar energji negative, atëherë nuk është çudi që miqtë tuaj ndoshta nuk duan të rrinë rreth jush si më parë. Ky është një flamur i kuq i madh që shpirti juaj ka nevojë për detox, kështu që ju mund të filloni përsëri të lidheni me miqtë tua.  Nuk kërkoni më negativitet dhe rrethoni veten me njerëzit që ju bëjnë të lumtur do të bëni mrekulli.

Po ndiheni i humbur

Emocionet janë ato që na bëjnë njerëzore. Asnjë emocion nuk është i keq. Emocionet janë neutrale, dhe kështu merremi me ata që e bëjnë situatën më të mirë apo më të keqe. Por kur fillon të ndiheni të mpirë dhe asgjë nuk është e mirë apo e keqe, është koha të pastroni shpirtin tuaj.

I gëzoheni fatkeqësisë së tjetrit

Në vend që të ndjeni ndjeshmëri kur gjërat shkojnë keq për njerëzit e tjerë, ju gjeni veten duke u gëzuar se diçka po shkon keq për dikë tjetër. Si do të donit që të tjerët të reagonin nëse do të ishit në këpucët e tyre? Përballja me shëmtinë është mënyra më e mirë për detox. Problemi është se shumë njerëz të hidhur nuk e dinë se janë të hidhur. Pasi ata janë aq të bindur se ata kanë të drejtë, ata nuk mund ta shohin gabimin e tyre në pasqyrë. Dhe sa më rrënjët e hidhërimit të rriten, aq më e vështirë është të hiqet.

Trupat tanë dhe shpirtrat tanë të dy kanë nevojë për vëmendje kur bëhet fjalë për negativitet dhe gjëra që janë të këqija për ne. Mbani në mend këto flamuj të kuq nëse shpirti juaj ka nevojë për një detoksifikim serioz. Nuk janë vetëm trupat tanë që mund të sëmuren – ashtu edhe shpirtrat dhe mendjet tona.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat