Kjo hile e thjeshtë do të mbrojë kopshtin tuaj nga zogjtë e uritur dhe problematikët e tjerë

Life style

Kjo hile e thjeshtë do të mbrojë kopshtin tuaj nga zogjtë e uritur dhe problematikët e tjerë

Më: 19 prill 2021 Në ora: 12:32
Foto Ilustrim

A jeni duke luftuar me zogjtë për manaferrat që po rritni në kopshtin tuaj? Nuk jeni vetëm.

Për fat të mirë, një zgjidhje ka qarkulluar në rrjete sociale dhe kopshtarët po gëzohen. Sipas një përdoruesi të rrjeteve sociale, ju mund të pengoni zogjtë me kurth të rremë luleshtrydhesh.

Së pari, mblidhni gurë të vegjël dhe lani mirë ata. Pasi të jenë tharë, lyejini me një akrilik të kuq të ndezur. Ju gjithashtu mund t’i zbukuroni duke i lyer ato me bojë të zezë, të artë ose kafe për fara dhe mund të pikturoni gjethet e gjelbra sipër.

Përfundimisht, vendosni të paktën një shtresë të llakut artizanal për të parandaluar që boja të qërohet dhe për t’i dhënë atyre guralecëve pak shkëlqim. Pasi të keni mbaruar, vendosini rreth bimëve të manave në kopshtin tuaj.

Pse kjo nuk i lejon zogjtë të vjedhin frutat tuaja?

Zogjtë do të përpiqen të marrin frutin në shkëmbinj, duke besuar se ato janë luleshtrydhe. Ata e urrejnë mprehtësinë e objekteve të forta dhe përfundimisht do ta lënë kopshtin tënd të qetë. Është një fitore për ju, dhe asnjë dëm i vërtetë nuk është bërë!

Më mirë akoma, këto mashtrime funksionojnë veçanërisht mirë për sorrat dhe speciet e tjera inteligjente të zogjve. Sorrat kanë kujtesë të shkëlqyeshme dhe janë zogj shumë socialë. Kjo do të thotë se ata do të kujtojnë që të mos i marrin manaferrat në kopshtin tuaj dhe do t’i paralajmërojnë miqtë e tyre. 

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat