Studim interesant: Ja pse njerëzit që jetojnë pranë ujit kanë një avantazh ndaj të tjerëve

Life style

Studim interesant: Ja pse njerëzit që jetojnë pranë ujit kanë një avantazh ndaj të tjerëve

Më: 20 prill 2021 Në ora: 19:44
Foto ilustrim

Shkencëtarët pohojnë se të jetosh pranë një lumi ose deti përmirëson shëndetin mendor. 

Uji ndikon tek një person duke ulur nivelin e stresit dhe ankthit.

Ai gjithashtu inkurajon më shumë aktivitet fizik, sipas një studimi të ri nga Universiteti Glasgow Caledonian. 

Kjo njohuri mund të jetë veçanërisht e rëndësishme për qytetet sepse popullsia e tyre vuan më shumë nga sëmundjet mendore. Kjo gjithashtu është pasojë e ndotjes së ajrit, mbipopullimit dhe mungesës së mbështetjes sociale.

Ndotja e ajrit dhe mbipopullimi kanë një efekt të keq tek njerëzit. Supozohet se deri në vitin 2050, dy në tre njerëz do të jetojnë në qytete. 

Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të kuptohet se çfarë i bën qytetet të mira për jetën. 

Pra, më shumë sipërfaqe uji është një mënyrë për të përmirësuar cilësinë e jetës, për të zvogëluar ndotjen dhe temperaturën e ajrit, ka njoftuar Forumi Ekonomik Botëror

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat