3 gjërat që na bëjnë të papëlqyeshëm nga të tjerët

Life style

3 gjërat që na bëjnë të papëlqyeshëm nga të tjerët

Më: 9 maj 2021 Në ora: 15:19
Foto ilustrim

Të qenit i pëlqyeshëm është diçka që mund ta kontrolloni dhe varet nga inteligjenca juaj emocionale. Ekzistojnë tre gjëra që parandalojnë që shumica e njerëzve të bëhen të pëlqyeshëm lehtësisht në një ambient të ri.

1. Modestia e sofistikuar

Flirtimi për të “degraduar” veten është me të vërtetë i bezdisshëm. Të gjithë i njohim këta njerëz që mburren pas maskës së modestisë. Por të gjithë e kuptojnë, se është thjesht një shitrje.

2. Serioziteti i tepruar

Njerëzit tërhiqen nga njerëzit e pasionuar. Por është e lehtë të japësh përshtypjen e të qenit shumë serioz ose dikush që nuk interesohet nëse je i zhytur në punën tënde. Është e rëndësishme të ekuilibrosh pasionin tënd për atë që bën me aftësinë tënde për t’u argëtuar, në mënyrë që të tregojuani të tjerëve se ata janë po aq të rëndësishme sa puna juaj.

3. Të flasësh vetëm për veten tënde

Të gjithë kemi qenë të bllokuar në diskutime të njëanshme, të lodhshme herë pas here. Gabimi më i madh që njerëzit bëjnë në një bisedë është të përqendrohen në atë që do të thonë më pas, ose sesi preken nga ato që thotë bashkëbiseduesi i tyre, të cilët vështirë se dëgjojnë ato që thuhen. Mos harroni të bëni pyetje dhe përpiquni ta dëgjoni me kujdes përgjigjen para se të jetë radha juaj të flisni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat