9 shenjat që tregojnë se ka kimi midis dy personave

Life style

9 shenjat që tregojnë se ka kimi midis dy personave

Më: 15 maj 2021 Në ora: 09:29
Ilustrim

Si ta kuptoni nëse keni kimi me një person? Ndonjëherë thjesht takoni dikë dhe tërhiqeni menjëherë drejt tij. Shkëndijat fluturojnë dhe duket sikur e gjithë bota ngadalësohet. Diku në pjesën e pasme të mendjes tuaj, ju mendoni se ata po përjetojnë të njëjtën gjë si ju. Kjo është një ide e romantizuar, por padyshim jo e pasaktë se çfarë është kimia. Ajo është një lidhje e menjëhershme, një lidhje intuitive dhe diçka që ndez shumë marrëdhënie të shkëlqyera. Magnetizmi është shpesh i fuqishëm dhe i prekshëm, por i pamundur të injorohet.

Dyshimet fillojnë të formohen menjëherë pas kësaj. A ishte vërtet një tërheqje e ndërsjellë? Apo ishe vetëm ti, duke mashtruar veten të besosh se ishte kimi kur ishte dashuria jote? Ndonjëherë, gjërat mund të bëhen të paqarta, duke e bërë të vështirë të flasësh me siguri. Nëse po përjetoni këto emocione të forta dhe nuk jeni të sigurt se çfarë të bëni, ju vetëm duhet t’i kushtoni vëmendje asaj që po ndodh. Nëse është një kimi e vërtetë, ju do të vini re disa nga këto shenja të kimisë midis dy personave.

Gjuha e trupit

Komunikimi joverbal është po aq i rëndësishëm sa komunikimi verbal në sigurimin e kimisë pozitive dhe përcaktimin e komunikimit efektiv në tërësi. Përfytyroni, për shembull, duke thënë se ju vjen keq ndërsa vini re ose kryqëzoni krahët, në krahasim me faljen me një shprehje të hapur dhe qëndrimin e trupit. Kjo bën gjithë ndryshimin!

Përveç kësaj, shenjat joverbale shpesh janë më të vështira për t’u kontrolluar – mund të mendoni për fjalët tuaja, por duhet të jeni tepër të vetëdijshëm për reagimet dhe lëvizjet natyrore të trupit tuaj për të ndaluar gjuhën e trupit tuaj të jetë e qartë. Kjo është arsyeja pse gjuha e trupit luan një rol kaq të madh në zbulimin e kimisë.

Disa shenja të kimisë në gjuhën e trupit midis dy personave janë:

Të përkulur drejt njëri-tjetrit

Nxitje

Lëpirje e buzëve

Duart e djersitura

Luan me flokë

Kryqëzimi dhe shkelja vazhdimisht e këmbëve

Gjuha e trupit është e sinqertë. Ajo zbulon shumë gjëra që ne përpiqemi të fshehim. Kjo është arsyeja pse këto sugjerime delikate mund të tregojnë kimi, tërheqje dhe një marrëdhënie të mirë kur komunikimi verbal nuk mundet. Nëse ju dhe një person tjetër shfaqni gjuhë të ngjashme të trupit, është një shenjë e mirë!

Ngacmimet

Ngacmimi mund të jetë fëminor dhe nuk është gjithmonë një mënyrë për të matur kiminë. Thënë kjo, zakonisht tregon se dikush mund të interesohet për ju në një farë mënyre. Mund të ketë kuptime delikate prapa ngacmimeve që ju mund të mos u kushtoni vëmendje – dhe këto kuptime mund të tregojnë kimi.

Ndërsa kur ishim fëmijë tërhiqnin gishtat në një shesh lojërash, mbase nuk e kemi ditur se çfarë po përpiqeshim të bënim me të vërtetë. Si të rritur, është më e qëllimshme – është bërë për të tërhequr vëmendjen, për të sjellë reagime dhe për të krijuar raport. Këtu janë disa shembuj të mënyrave të ngacmimit që mund ta bëjnë këtë:

Shaka lozonjare

Duke e shtyrë njëri-tjetrin lehtë përreth

Përdorimi i pseudonimeve pa kuptim ose i lezetshëm

Zgjedhja e njëri-tjetrit (në mënyrë të padëmshme!)

Duke imituar njëri-tjetrin

Vini re se ngacmimi, në këtë rast, nuk duhet të bëhet kurrë për të ofenduar ose dëmtuar. Përkundrazi, është një mënyrë për të bashkëvepruar me njëri-tjetrin dhe për të treguar dashuri në një mënyrë më zbavitëse. Shumë madje mund t’ju quajnë një çift i vjetër i martuar për shkak të asaj se sa grindeni!

Kontakti me sy është intensiv

Kontakti me sy është jashtëzakonisht i fuqishëm kur bëhet fjalë për kimi. Vetëm duke parë sesi dy njerëz e shikojnë njëri-tjetrin, ju mund të tregoni shumë për lidhjen e tyre. Thuhet se sytë janë dritarja e shpirtit, kështu që çfarë mënyre më të mirë mund të ketë për të njohur njëri-tjetrin sesa përmes kontaktit me sy? Kur ndjeni kimi me dikë, keni tendencë që automatikisht ta shikoni. Ju nuk mund ta ndihmoni atë; është sikur sytë tuaj të tërhiqen nga vetë qenia e tyre dhe ju nuk mund të shikoni larg – nëse nuk ju kapin, në këtë rast ju shpejt shmangni sytë dhe bëni sikur nuk keni bërë asgjë!

Por kjo nuk do të thotë që të njëjtët njerëz të butë duke vështruar larg njëri-tjetrit nuk mbajnë gjithashtu periudha të gjata të kontaktit me sy. Ata shikojnë në sytë e njëri-tjetrit kur flasin dhe bashkëveprojnë, shpesh derisa të bëhet shumë intensiv dhe duhet të shohin larg. Disa “qëndrime” të syve tregojnë gjithashtu kimi, të tilla si:

Sy të zgjeruar

Vetullat e ngritura

Një vështrim fiks, i përqendruar

Një vështrim që shigjeton nga buzët në sy

Ju flirtoni, por me shumë delikatesë

Kur ka shumë kimi mes dy personave, gjithçka ndihet më intensive dhe e pabesueshme. Kjo është arsyeja pse flirtimi juaj është i butë dhe i nënshtruar. Edhe prekjet më të lehta mund të ndihen qiellore!

Ju e përjetoni gjithçka më fort, deri në pikën ku edhe vetëm përqafimet ose puthjet në faqe mund të ndihen shumë. Ju mund të zgjasni përqafimet, të shtrëngoni duart e njëri-tjetrit ose të fërkoni shpinat e njëri-tjetrit dhe gjithçka ndihet shumë më pasionante për ju sesa mund të mendojnë njerëzit e tjerë. Përveç kësaj, flirtimi i hollë mund të jetë një mënyrë që dy njerëz të shprehin tërheqjen e tyre ndaj njëri-tjetrit pa qenë të qartë për ata që i rrethojnë. Kjo e bën të ndihet sikur ka një sekret të vogël që e ndani të dy. Në fillimet e një marrëdhënieje, mund të jetë veçanërisht delikate, pasi të dy jeni duke mësuar të lundroni në ndërlikimet e kimisë suaj.

Jeni gjithmonë të buzëqeshur

Është e vështirë të mos buzëqeshësh kur je pranë dikujt që të pëlqen. Mbi të gjitha, ju po ndjeni këtë magnetizëm të fuqishëm që ju tërheq drejt njëri-tjetrit dhe nuk ka askënd tjetër që do të preferonit për momentin. Si mund të mos buzëqeshësh? Nëse ju dhe personi tjetër nuk mund të ndaloni të buzëqeshni – ose padyshim që po përpiqeni të kontrolloni buzëqeshjet tuaja – ka shumë mundësi që atje të ketë shumë kimi!

Ndonjëherë, nuk keni nevojë as të ndërveproni me ta për të shijuar përfitimet. Thjesht shikoni njëri-tjetrin dhe automatikisht ndiheni më pozitivë. Një vështrim i thjeshtë dhe dita juaj ndriçohet. Kjo është fuqia e kimisë.

Vini re gjëra të vogla

Gjërat e vogla kanë shumë rëndësi. Zakonisht, ne flasim për këtë duke iu referuar veprimeve të mirësisë ose gjesteve delikate romantike, por tani, nënkuptojmë se vënia në dukje e hollësive të dikujt tjetër mund të jetë një shenjë e madhe e kimisë pozitive. Për shembull, ju dhe personi tjetër mund të vini re:

Një model të ri flokësh

Gjëra të vogla të preferuara të personit tjetër

Detaje të reja veshjesh

Si e merrni çajin ose kafenë tuaj

Zakone

Si t’ju gëzojnë

Kjo gjithashtu do të thotë që ju do të mbani mend shumë gjëra nga njëri-tjetri, si histori “të zakonshme” që keni treguar. Kjo sepse të dy po i kushtoni vëmendje të veçantë njëri-tjetrit për shkak të niveleve më të larta të interesit.

Fokusi juaj është gjithmonë tek njëri-tjetri

Edhe në një dhomë plot me njerëz të tjerë, ju dhe ky person tjetër jeni më të vëmendshëm ndaj njëri-tjetrit. Ju gjithmonë jeni disi të përqendruar në atë që po bën ose thotë tjetri, edhe nëse nuk po ndërveproni me ta në atë kohë. Kjo gjithashtu mund t’ju bëjë të shpërqendroheni gjatë fushave të tjera të jetës tuaj. Ju vazhdimisht kontrolloni telefonin tuaj për mesazhet e tyre. E gjeni veten duke u munduar të përqendroheni në punë. Ju harroni gjërat që zakonisht i keni të shtrenjta. Mos harroni të provoni dhe të vendosni një ekuilibër! Mos harroni miqtë dhe përgjegjësitë tuaja!

Humbja e sensit të kohës

Kur jeni me këtë person, orët ndihen thjesht si minuta. Koha fluturon në mënyra që ju trondisin vërtet dhe gjithnjë duket sikur koha juaj ka mbaruar shumë shpejt. Kjo mund t’ju bëjë të mendoni se nuk do të ketë kurrë kohë të mjaftueshme për të kaluar me ta. Kjo mund të jetë për shkak të:

Bisedave të thella dhe të gjata – është sikur të mund të flasësh dhe të flasësh përgjithmonë dhe kurrë të mos mbarosh nga gjërat për të thënë

Ndarja e hobi të zakonshëm ose aktiviteteve argëtuese për të bërë së bashku

Të shijosh një heshtje të rehatshme, shoqëruese

Thjesht kaloni kohë me njëri-tjetrin dhe bëni gjërat tuaja individuale, së bashku

Edhe me gjithë kohën e botës, ju nuk mendoni se mund ta gjeni ndonjëherë veten të mërzitur. Është një ndjenjë e pabesueshme dhe zakonisht e mundur vetëm me sasi të mëdha kimike.

Ka një tension të lehtë, por të prekshëm

Kimia mund të shkaktojë shtrirjen e tensionit midis dy personave. Tërheqja fizike dhe dëshira luajnë role të mëdha në shenjat e kimisë midis dy personave.  Sigurisht, vini re se kjo lloj dëshire dhe tensioni nuk është në vetvete, i vetë-qëndrueshëm. Të mbështetesh vetëm në këtë kur ndërton një marrëdhënie zakonisht përfundon keq. Llojet më të mira të kimisë nuk kanë të bëjnë vetëm me intimitetin, ato kanë të bëjnë njëkohësisht me trupin, mendjen dhe shpirtin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat