Nëse bie në dashuri ndonjëherë, mos gjej një person të lënduar nga dashuria

Life style

Nëse bie në dashuri ndonjëherë, mos gjej një person të lënduar nga dashuria

Më: 15 maj 2021 Në ora: 13:21
Ilustrim

Nëse ndonjëherë bie në dashuri përsëri, dashuro me një burrë që di të japë dashuri. Që do t’ju thotë fjalë të ngrohta, të dyfishta dhe të qarta. Që nuk ka frikë dhe nuk heq dorë. Ai e di që Dashuria nuk është para kesh por një përkëdhelje që prek shpirtin tuaj dhe pushton thellë brenda jush.

Nëse ndonjëherë bini përsëri në dashuri, kërkoni atë që ju admiron. Atë që ju sheh në sy dhe nëpërmjet syve tuaj sheh gjithë botën. Se përqafimi i tij është një parajsë në periudha të vështira. Zgjidh atë që do të humbasë në pasionin e momenteve tuaja dhe do të kërkojë mënyra për të qenë afër jush. Nëse ndonjëherë bie në dashuri përsëri, dashurohu me një njeri që nuk do të bëjë kurrë të qash. Atë që do t’ju ketë si një thesar të çmuar dhe që ka frikë se mos ia grabisin. Atë që do t’i dhëmbë nëse nuk jeni mirë dhe gjithmonë do të gjejë mënyra për t’ju bërë të lumtur. Nëse ndonjëherë bie në dashuri përsëri, mos gjeni një person të lënduar nga dashuria. Sepse do t’ju dëmtojë edhe juve. Por mos e keqkuptoni atë.

Nuk do ta bëjë këtë sepse dëshiron. Do e bëjë nga naiviteti. Ai do të jetojë në botën e tij dhe do të mendojë për dashurinë e kaluar, dashurinë e pakonkurrueshme dhe të paarritshme. Sepse ai që dashuron, dhemb. Dhe shkel për ato që jep por nuk merr. Prandaj lëre dhe vazhdo.

Nëse ndonjëherë bie në dashuri përsëri, gjejë dikë që nuk ka zemër prej guri. Gjejë atë që ka ndjenja për njerëzit dhe nuk heziton t’i tregojë ato. Atë që ju përmend çdo minutë dhe ndihet krenar që ju ka. Atë që e di kuptimin e fjalës “Të dua!” dhe jo vetëm që mund ta shqiptojë, por edhe ta tregojë atë. Nëse ndonjëherë bini në dashuri përsëri, dashuroni dikë që nuk është në një lidhje.

Sepse, atëherë hyni në një rreth vicioz pa kthim. Prandaj mos i beso, mos e dashuro, sepse ai do të të injorojë. Edhe nëse rri me ty për një kohë të prekshme, do ta bëjë këtë për pak dhe pastaj do të largohet. Padyshim, që do të kthehet në porte. Mos lejoni që ai t’ju kujtojë kur të dëshirojë, sepse atëherë bëheni viktimë dhe luani lojën e tij. Nëse ndonjëherë bie në dashuri, mësoni të mos jeni të varur ose të varur nga askush. Besoni veten dhe dashurojeni thellësisht. Gjithmonë të thuash që meritoj më të mirën.

Në këtë mënyrë, nuk do të vuani dhe nuk do ta vendosni lumturinë tuaj mbi shpatullat e askujt tjetër. Gëzimi dhe trishtimi janë në duart tona dhe vetëm ne zgjedhim atë që do të mbizotërojë. Kështu që, nëse ndonjëherë bini në dashuri, mendoni që Erota është si një përrallë. Dëshiron imagjinatën dhe misterin së bashku. Kërkon lojtarë të fortë dhe nuk futet në kallëpe. Nëse e do shumë, sigurohu që je i/e mirëpërgatitur sepse përndryshe do të humbisni gjithçka. Kështu që, mund ta duroni atë ose më mirë ta harroni përgjithmonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat