Më thoni si është zëri juaj dhe unë do t’ju tregoj si e keni personalitetin

Life style

Më thoni si është zëri juaj dhe unë do t’ju tregoj si e keni personalitetin

Më: 15 maj 2021 Në ora: 19:19
Foto ilustrim

Rezultatet zbuluan se një ton më i ulët i zërit shoqërohet me individë që janë më dominantë, ekstrovertë dhe me ‘socio-seksualitet’ më të madh (më të interesuar për seksin rastësor). Gjetjet ishin të sakta si tek burrat ashtu edhe tek gratë. Sidoqoftë, marrëdhënia midis tonit të zërit dhe tipareve të tjera të personalitetit si mirësia, neurotizmi, drejtpërdrejta ose ndërgjegjshmëria duket më pak e qartë dhe ka shumë të ngjarë që tipare të tilla nuk mund të nxirren nga toni i zërit.

Për të arritur në këto përfundime, studiuesit analizuan të dhëna nga më shumë se 2,000 vullnetarë nga katër vende të ndryshme. Pjesëmarrësit plotësuan pyetësorë për veten e tyre për të matur personalitetin dhe siguruan regjistrime të zërit të tyre në mënyrë që lartësia të matet duke përdorur një program kompjuterik. Kjo është hera e parë që një masë dixhitale objektive e tonit të zërit është përdorur në një studim të tillë, në vend se vlerësimet subjektive.

Për të matur faktorin ‘socio-seksualitet’, studiuesit mblodhën përgjigje në lidhje me sjelljen, qëndrimin dhe dëshirën seksuale të të intervistuarve. Në të njëjtën mënyrë, u mblodhën të dhëna të ndryshme për të vlerësuar sasinë e zotërimit dhe tipare të tjera të karakterit siç janë neurotizmi, ekstravversioni, hapja ndaj përvojës, mirësia dhe ndërgjegjja.

Përshtypjet subjektive?

“Zërat mund të na bëjnë një përshtypje të shpejtë dhe të menjëhershme”, shpjegon ekspertja Julia Stern. “Edhe nëse dëgjojmë vetëm zërin e dikujt pa ndonjë të dhënë vizuale, për shembull në telefon, menjëherë ne e dimë nëse flasim me një grua apo një burrë, një fëmijë apo një person të moshuar. Ne mund ta dimë nëse bashkëbiseduesi ynë është miqësor, ka një zë tërheqës, është i trishtuar apo nervoz, madje mund të bëjmë supozime nëse ai person është i besueshëm apo dominant”. A justifikohen të gjitha këto supozime? “Hapi i parë ishte të hetojmë nëse zërat, në të vërtetë, kanë të bëjnë me personalitetin. Edhe rezultatet tona sugjerojnë që njerëzit duket se shprehin disa aspekte të karakterit të tyre me zërin e tyre, “shpjegon ajo.

Ky studim u krye si një ‘raport i regjistruar’, që do të thotë se ajo përfitoi nga vlerësimi i kolegëve nga studiues të tjerë në një fazë shumë të hershme dhe u pranua për botim pavarësisht nga rezultatet. Është një nga treguesit e rinj të cilësisë që po zhvillohen për ta bërë shkencën më transparente dhe të besueshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat