Shenjat që tregojnë se nuk po lëvizni sa duhet!

Life style

Shenjat që tregojnë se nuk po lëvizni sa duhet!

Më: 17 maj 2021 Në ora: 13:22
Foto Ilustrim

Ushtrimet e rregullta janë jashtëzakonisht të rëndësishme për shëndetin, por, për fat të keq, të gjithë nuk i përmbahemi! Për fat të mirë, trupi do të na dërgojë sinjale se i mungon aktiviteti fizik dhe vuan nga ulja për një kohë të gjatë! Shtimi i peshës është një shenjë e qartë se ne nuk po konsumojmë energjinë që vendosim në trup me ushqim, por pasiviteti fizik manifestohet në mënyra të tjera, të cilat mund të mos e dimë se lidhen me mungesën e aktivitetit fizik.

Sytë e fryrë

Një mënyrë jetese e ulur është një nga shkaktarët kryesorë që trupi ynë të mbajë ujë. Sytë e fryrë shfaqen edhe kur shtrihemi shumë. Ekspertët rekomandojnë jogën si ilaçin më të mirë për këtë problem. Asanas ushtron presion në kokë dhe rrit qarkullimin. Sapo të lëvizim, sytë e fryrë nuk do të jenë më problem.

Qëndrimi mbyllur

Nëse pjesën më të madhe të kohës e kalojmë ulur, na duhet më shumë kohë për të tretur ushqimin. Ushtrimet e rregullta përmirësojnë funksionimin e traktit tretës. Edhe ushtrime të thjeshta ose pesë minuta shtrirje disa herë në ditë mund të parandalojnë këtë problem.

Harresa

Në njerëzit që bëjnë një mënyrë jetese joaktive, sipas studimeve të shumta, ndryshimet strukturore ndodhin në tru në pjesën e lobit temporal medial. Kjo pjesë e trurit është përgjegjëse për kujtesën. Gjithashtu, është vërtetuar se aktiviteti fizik përmirëson gjendjen shpirtërore, si dhe kujtesën tonë.

Gjunjë të lënduar

Me ushtrime të rregullta, muskujt bëhen më të fortë dhe më fleksibël, dhe aktiviteti fizik lehtëson dhimbjet në këmbë. Gjithashtu, ushtrimet e rregullta mund të lehtësojnë simptomat e artritit dhe osteoporozës.

Dëshira për ëmbëlsira

Aktiviteti fizik zvogëlon dëshirën për sheqer. Përveç kësaj, çdo aktivitet fizik rrit energjinë dhe çliron endorfinë, hormonin e lumturisë, i cili zvogëlon dëshirën për ëmbëlsira

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat