Si mund ta zbuloni varësinë emocionale?

Life style

Si mund ta zbuloni varësinë emocionale?

Më: 27 maj 2021 Në ora: 14:50
Foto ilustrim

Meqenëse ky është një problem shumë i zakonshëm në shoqërinë e sotme, është e rëndësishme të mësoni të identifikoni varësinë emocionale. Lajmi i mirë është se me ndihmë profesionale dhe vullnet, ne mund ta kapërcejmë atë. Është jetike që sapo të zbulojmë shenja paralajmëruese, të mos i injorojmë ato.

Varësia emocionale është një gjendje psikologjike që shkakton shqetësime dhe shqetësime për njerëzit në një periudhë afatgjatë. Kjo sepse ata mbështeten shumë te njerëzit e tjerë që të ndihen mirë me veten e tyre. Me fjalë të tjera, përgjegjësia për gjendjen emocionale të individit transferohet te një individ tjetër.

Nëse varësia juaj emocionale lidhet me një të afërm, bashkëpunëtor, mik, shok klase ose bashkëpunëtor, duhet të jeni në gjendje të punoni në të dhe të luftoni kundër tij. Vetëm në këtë mënyrë do të gjeni lehtësim nga dhimbja juaj dhe do të jeni në gjendje të krijoni marrëdhënie të shëndetshme dhe autentike, shkruan abcnews.al

Varësia emocionale minon njerëzit dhe madje mund t’i bëjë ata të mendojnë se shqetësimi dhe ankthi i tyre janë krejtësisht normale. Pa ditur se si t’i menaxhojnë siç duhet emocionet e tyre, ata u drejtohen të tjerëve për mbështetje. Ata dëshpërimisht dëshirojnë të ndiejnë një farë kënaqësie, pa e arritur kurrë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat