A mundet akulli të zvogëlojë sytë e fryrë dhe aknet?

Life style

A mundet akulli të zvogëlojë sytë e fryrë dhe aknet?

Më: 13 korrik 2021 Në ora: 21:31
Foto ilustrim

Sipas hulumtimeve të vitit 2013, kafeina mund të depërtojë në lëkurë dhe të rrisë qarkullimin.

Vendosja e akullit në një zonë të trupit për qëllime shëndetësore njihet si terapi e ftohtë, ose krioterapi, shkruan HealthLine.

Zakonisht përdoret në trajtimin e lëndimeve, si këto më poshtë.

lehtësimin e dhimbjeve duke zvogëluar përkohësisht aktivitetin nervor

pakësoni ënjtjen duke zvogëluar rrjedhën e gjakut

shpejton shërimin funksional duke promovuar shërimin e indeve të buta

Akulli në fytyrë mund të përdoret për të:

eliminuar fryrjen, veçanërisht rreth syve

zvogëluar vajin

parandaluar aknet

qetësuar djegiet nga dielli

zvogëluar ënjtjen dhe inflamacionin, duke përfshirë skuqjet dhe kafshimet e insekteve

zvogëluar shenjat e plakjes, të tilla si rrudhat

rritur shkëlqimin e shëndetshëm të lëkurës

Këto pretendime mbështeten vetëm nga prova anekdotale. Nuk ka ndonjë hulumtim përfundimtar klinik që tregon se akulli në fytyrë mund të zgjidhë këto probleme.

Përfitimet e supozuara të akullit në fytyrë

Akull për sytë e fryrë

Klinika Mayo sugjeron që ju të mund të zvogëloni qeskat nën sytë tuaj duke aplikuar për disa minuta një kompresë të ftohtë. Përdosuesit e kësaj metode sugjerojnë përdorimin e kubeve të akullit të bëra nga uji ose një pije me kafeinë si çaji ose kafeja. Sipas hulumtimeve të vitit 2013, kafeina mund të depërtojë në lëkurë dhe të rrisë qarkullimin.

Akull për puçrrat

Mbrojtësit e përdorimit të kremit për të trajtuar aknet sugjerojnë që ai mund të ngadalësojë inflamacionin dhe të minimizojë poret e lëkurës, duke zvogëluar prodhimin e tepërt të vajit. Nëse përdorni akull kundër akneve, ndryshoni shpesh akullin dhe mbështjelljen për të shmangur përhapjen e baktereve nga një pjesë e fytyrës në tjetrën.

Akulli nuk ka pse të jetë ujë i ngrirë

Disa mbrojtës të kurave natyrore sugjerojnë të zëvendësoni ujin në kubat e akullit me përbërës të tjerë, të tilla si aloe vera dhe çaji jeshil. Provat sugjerojnë që kubat e akullit të bëra me këta përbërës mund të ndihmojnë në trajtimin e kushteve specifike të fytyrës.

Akull me aloe vera

Në komunitetin shëndetësor natyror, aloe vera përdoret për një numër të caktuar sëmundjesh të lëkurës. Sidoqoftë, Qendra Kombëtare për Shëndetin Plotësues dhe Integrues thotë se nuk ka prova të mjaftueshme shkencore për të përdorur aloe për shërimin e plagëve. Provat anekdotale sugjerojnë që aloe e ngrirë ruan fuqitë e saj shëruese dhe mund të qetësojë djegiet nga dielli dhe aknet. Ata që e kanë praktikuar këtë gjë thonë që nëse nuk keni aloe të ngrirë, mund të aplikoni xhel aloe në lëkurën tuaj përpara se të bëni fytyrën tuaj me akull.

Akull me çaj jeshil

Një numër studimesh, përfshirë një nga viti 2013 të botuar në British Journal of PharmacologyTrusted Source, sugjerojnë që katekinat në çajin jeshil janë antivirale dhe antibakteriale. Praktikuesit e kësaj metode sugjerojnë që përdorimi i kubeve të akullit të bëra nga çaji jeshil mund të kombinojë përfitimet e akullit në fytyrën tuaj me vetitë shëruese të viruseve dhe baktereve.

Këshilla për kujdesin e fytyrës

Para se të provoni akullin në fytyrë, konsultohuni me mjekun ose dermatologun tuaj. Ata mund të kenë disa shqetësime ose sugjerime për gjendjen tuaj të lëkurës, ilaçet që mund të merrni dhe statusin aktual shëndetësor.

Nëse merrni dritën jeshile nga mjeku, këtu janë disa këshilla që rekomandohet t’i ndiqni:

Përdorni një tabaka të dedikuar për kubat e akullit që do të përdorni për fytyrën tuaj. Pastroni atë pas çdo përdorimi.

Gjithmonë lani fytyrën para kremit.

Mbani një leckë të pastër për të fshirë lëngun e tepërt që mund të pikojë nga fytyra juaj.

Përdorni një leckë ose ndonjë pengesë tjetër midis akullit dhe lëkurës tuaj. Kjo do të mbrojë duart dhe fytyrën tuaj.

Shmangni mbajtjen e akullit në lëkurën tuaj për një kohë të gjatë. Ekspozimi i zgjatur ndaj temperaturave të ngrirjes mund të rezultojë në djegie nga akulli.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat